Muzeum Częstochowskie zaprasza dzieci i młodzież – solo i w grupach – na spotkania w czasie ferii zimowych, od 16 do 27 stycznia! Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Poruszane będą tematy z archeologii, etnografii, historii, sztuki, przyrody, ekologii oraz techniki.

Poniżej harmonogram zajęć:

MUZEUM

9.30 – grupa zorganizowana
12.00 – uczestnicy indywidualni

MULTICENTRUM ZODIAK

16–25.01 9.00–10.30 grupa zorganizowana
12.00–13.30 grupa zorganizowana
26–27.01 9.00–10.30 grupa zorganizowana
12.00–13.30 uczestnicy indywidualni

Rezerwacja:

Na zajęcia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu Działu Edukacji i Wystaw: 504 757 502. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00.

Program:
16–27.01 poniedziałek – piątek
Wędrówka przez kontynenty
grupa docelowa: szkoła podstawowa
miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica
czas trwania: 1,5 godz.

ZODIAK zaprasza na niezwykłą podróż przez kontynenty! Dzieci poznają ciekawe zakątki Meksyku, obejrzą kanadyjskie zorze polarne oraz wezmą udział w karnawałowej paradzie. Sprawdzą, kto zamieszkuje stepy, kto pustynie, a kto lasy równikowe. Poszukają zwierząt kryjących się w zakamarkach Wielkiej Rafy Koralowej i dowiedzą się, czym afrykański szałas różni się od mongolskiej jurty. Spróbują też wywołać wulkaniczną erupcję! Zajęcia urozmaicą kolorowe prace plastyczne, niezwykłe konstrukcje z klocków K’nex, quizy, gry i wirtualne puzzle.

17.01 wtorek
Z rudą przez wieki
grupa docelowa: szkoła podstawowa
miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica
czas trwania: 45 min

Zapraszamy dzieci na ciekawy spacer w podziemnych korytarzach – to tutaj nasi mali goście zwiedzą replikę dawnej kopalni i posłuchają opowieści o rudzie żelaza, pierwszych kopalniach oraz procesie wydobycia rudy. Chętni sprawdzą, do czego służyły szybowskaz i tachograf, a także co kryje się pojęciami „ściana”, „smyczenie kibla”, kopalnia wieloszybikowa.

19.02 czwartek
Magia światła i kolorów
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa
miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 45
czas trwania: 1,5 godz.

Kolorowe szkło, taśma miedziana, cyna, wyobraźnia, kilka narzędzi i trochę chęci… to niezbędne składniki potrzebne do stworzenia witrażu! Podczas ferii chcemy przybliżyć tę technikę oraz historię witrażownictwa. Dzieci zwiedzą piękną wystawę malarstwa, a na warsztatach plastycznych wykonają z papieru autorski witraż wyklejany różnobarwnymi bibułami.

20.01 piątek
Pradawne amulety
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20
czas trwania: 1,5 godz.

Nasi goście zwiedzą niezwykłe miejsce – Rezerwat Archeologiczny, w którym zobaczą jedyne na świecie cmentarzysko ludności z czasu kultury łużyckiej, czyli sprzed 2,5 tysiąca lat, zachowane w miejscu odkrycia. Zainspirowani przeszłością, wykonają z gliny swoje własne magiczne amulety.

24.01 wtorek
W magicznym świecie Janki i Staszka
grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica
czas trwania: 1,5 godz.

Uczestnicy spotkania zwiedzą wystawę Dwie setki – Plucińska& Majewski. Różne drogi, jeden świat, poznają działalność artystyczną niezwykłych artystów i wykonają rysunek tuszem, nawiązujący do jednej z technik twórczych prezentowanych na ekspozycji.

26.01 czwartek
Dziuplaki – co to za ptaki?
grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8
czas trwania: 1,5 godz.

W oparciu o zbiory ornitologiczne muzeum nasi goście zdobędą wiedzę o ptakach, które mieszkają w dziuplach. Dowiedzą się, jak przystosowują się one do różnych środowisk życia i jakie są miejsca ich gniazdowania. Wykonają też papierowe modele budek lęgowych.

27.01 piątek
Eksponaty opowiadają historię
grupa docelowa: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa
miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego
czas trwania: 1,5 godz.

Jak wygląda praca w muzeum? Co to jest eksponat? Co dzieje się z przedmiotami, które trafiają do muzeum? Jak działa muzeum „od kuchni”? Chętnie odpowiemy na te i wiele innych pytań:) Pokażemy też naszym gościom kilka eksponatów. Będą zgadywać, do czego służyły w przeszłości i założą dla nich profesjonalną kartę muzealną.

źródło: Muzeum Częstochowskie

Skip to content