Harcerskie święto braterstwa

Dzień Myśli Braterskiej 2021/fot. ZHP Częstochowa

Odwaga, prawdomówność, w sercu służba bliźniemu. Organizacje harcerskie wspierają potrzebujących, integrują młodzież i wychowują młode pokolenie na wartościowych ludzi. Harcerze obchodzą też własne święta, a jednym z najważniejszych jest Dzień Myśli Braterskiej, który przypada 22 lutego.

Jeden z najważniejszych dni w harcerskim kalendarzu ustanowiony został na pamiątkę urodzin twórcy skautingu gen. Roberta Baden-Powella. – To święto przyjaźni ponad wszelkimi podziałami – mówi hm. Przemysław Kowalski, Zastępca Komendanta Hufca ZHP Częstochowa:

– Obchodzą je skauci i harcerze na całym świecie. Po raz pierwszy święto obchodzono w 1926 roku i zostało zapoczątkowane przez skauting żeński. W tym dniu wymieniamy się harcerskimi pozdrowieniami. To bardzo radosne święto, które przypomina nam o zasadach harcerskiego wychowania – braterstwie, służbie i pracy nad sobą.

Harcerstwo to nauka sprawiedliwości, pomagania i patriotyzmu. – To rodzina, która daje wiele dobrego. Warto się do niej przyłączyć – zachęca Karolina Kwiatkowska z Hufca ZHP Częstochowa:

– Harcerstwo jest przygodą, która rozlewa się na całe życie. Misją harcerstwa jest wspieranie we wszechstronnym wychowaniu. To miejsce na rozwój wszelkich pasji, gdzie poznaje się świat w gronie wspaniałych osób.

O wsparciu i jedności harcerze przypominają szczególnie 22 lutego. W tym roku ze względu na stan epidemiczny w kraju forma obchodów Dnia Myśli Braterskiej została zmieniona. Większość inicjatyw realizowana będzie w internecie. Z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności zuchy, harcerze i harcerki spotkają się również na żywo podczas gry terenowej.

ABK