W niedzielę 14 listopada zakończył się III Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, organizowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie. Rywalizacja adeptów muzyki skrzypcowej z całej Polski zwieńczona została koncertem laureatów w Filharmonii Częstochowskiej, podczas którego najbardziej utalentowani młodzi skrzypkowie mogli zaprezentować swój kunszt przed szeroką widownią. Konkurs odbywał się pod patronatem medialnym Radia Fiat i portalu czestochowskie24.pl.

Aleksandra Szwejkowska-Belica, dyrektor konkursu, podsumowując rywalizację uczniów i studentów nie ukrywa, że podczas przesłuchań i prac jurorskich, wielokrotnie miała okazję zachwycić się sztuką prezentowaną przez uczestników:

III Konkurs Skrzypcowy dobiega końca, właśnie wybrzmiewają ostatnie dźwięki koncertu laureatów. Konkurs uważamy za bardzo udany, choćby z tego względu, że zgłosiło się bardzo wielu wykonawców (było ich ponad 100), że poziom był zachwycająco wysoki, pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się skrzypkowie, ponieważ często zajęcia gry na skrzypcach prowadzone były online. Jesteśmy pełni podziwu dla wszystkich wykonawców, że naprawdę grają na świetnym poziomie, że nie poddali się, że ćwiczyli i że wszyscy się tak pięknie zaprezentowali.

Po prawej Aleksandra Szwejkowska-Belica – Koncert laureatów III Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej | Fot. Radio Fiat

Aleksandra Szwejkowska-Belica przyznała także, że ze względu na bardzo wysoki poziom uczestników, jury nierzadko stawało przed bardzo trudną decyzją, dotyczącą rozdzielania punktów:

Pracowaliśmy od 8:30 do 21:00, słuchając cały czas różnych wykonań i przychodzi w pewnym momencie takie zmęczenie, przez które człowiek naprawdę musi się bardzo mobilizować, żeby nie przeoczyć kogoś, żeby po prostu kogoś nie skrzywdzić i o kimś nie zapomnieć – musi być cały czas skupiony, żeby jak najlepiej ocenić. Jury na szczęście było bardzo pozytywnie nastawione i bardzo życzliwe, przez co współpraca między nami się pięknie układała. Nie było żadnych nieporozumień ani kłótni o to, kto ma zdobyć jaką nagrodę. Byliśmy bardzo zgodni. Jest to wysiłek, ale z drugiej strony wielka radość, że mogliśmy w tym konkursie uczestniczyć i go organizować.

Laureaci pierwszej kategorii – Koncert laureatów III Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej | Fot. Radio Fiat

Radio Fiat objęło patronat medialny nad konkursem. Jak podkreśliła Aleksandra Mieczyńska, młode talenty muzyczne są naszym wielkim skarbem:

Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej jest piękną okazją do poszukiwania niezwykłych talentów. Myślę, że młodzi ludzie, którzy się mierzą i kochają polską muzykę poważną, to jest po prostu nasz skarb. Staramy się jako Radio Fiat wspierać te talenty tak jak możemy. Mamy patronat nad konkursem i fundujemy jedną z nagród.

Pierwsze nagrody w konkursie zdobyli: w I grupie ex aequo Natalia Dragan z Legnicy i Julia Majewska z Gdańska, w II grupie Adrianna Trepińska z Poznania, w III grupie Michał Krajewski z Legnicy oraz w grupie IV Sylwia Marut z Łodzi. Ponadto Michał Krajewski otrzymał dodatkowo nagrodę gran prix Konkursu w postaci smyczka ufundowanego przez pracownię lutniczą Marcina Mazura.

Nagroda ufundowana przez Radio Fiat trafiła do Julii Majewskiej, uczennicy Instytutu Suzuki z Gdańska, która zajęła ex aequo pierwsze miejsce w pierwszej kategorii. Laureatka przyznała, że rywalizacja konkursowa była wymagająca, jednak nie doświadczała podczas przesłuchań stresu:

Czuję się bardzo szczęśliwa. Na prawdę, dużo pracy musiałam w to włożyć, ale naprawdę jestem bardzo szczęśliwa i spełniona. Nie stresowałam się jakoś, więc nie wiem co było najtrudniejsze. Myślę, że to, że w czasie grania były kamery i grałam na żywo. Nie byłam do tego przyzwyczajona, dookoła byłam „oblężona” kamerami, głośnikami i to było trochę niewygodne. W tym roku naprawdę bardzo dużo znakomitych skrzypków brało udział w tym konkursie, szczególnie w mojej kategorii. Wszyscy byli niesamowici, więc to jest wielkie wyróżnienie dla mnie.

Julia Majewska – Koncert laureatów III Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej | Fot. Radio Fiat

Julia podczas koncertu finałowego wykonała bardzo trudny technicznie utwór „Applemania” Aleksey’a Igudesmana:

Dla wielu uczestników laureatów konkursu, występ podczas koncertu finałowego był debiutem scenicznym. I choć jury nie mogło nagrodzić wszystkich, to jednak dla wielu młodych skrzypków udział w konkursie bez wątpienia był bardzo cenną lekcją praktyki muzycznej.

Skip to content