Inauguracja obchodów 100-lecia Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze

Inauguracja 100-lecia rocznicy Bitwy Warszawskiej z bolszewicką Rosją odbyła się na Jasnej Górze. Obchody miały miejsce we wtorek, 21 stycznia i stanowiły okazję do uhonorowania pamięci premiera rządu Obrony Narodowej z 1920 roku – Wincentego Witosa w 146. rocznicę jego urodzin.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

– Człowiek nie umie być doby bez Jezusa, jest powołany do czynienia dobra, aby przez swoje talenty, które otrzymał od Pana Boga, dzielił się tym z innymi. Dzisiaj mówi się, że najważniejsze jest być dobrym człowiekiem, ale bez Boga tego nie umiemy – mówił w homilii o. Jakub Szymczycha.

W uroczystości zorganizowanej przez członków Ludowego Towarzystwa Naukowo–Kulturalnego wziął udział m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, który mówił, jak ważnym wydarzeniem była Bitwa Warszawska.

– 100-lecie Bitwy Warszawskiej to jedno z wydarzeń, które zadecydowało o losach Europy i świata. Zatrzymano na Wiśle, w Warszawie bolszewicką cywilizację śmierci. To zadecydowało o kształcie Europy w latach 20. i 30. oraz o tym, że ideologia ta nie dotarła na zachód.

Jednym z punktów inauguracji na Jasnej Górze było złożenie w Kaplicy Pamięci Narodu kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Wincentego Witosa oraz innych polityków II Rzeczypospolitej.

BNO

Skip to content