Jak kupić mieszkanie – Kraków i nie tylko

Kupno mieszkania jest jednym z ważniejszych życiowych wyborów, a z pewnością najpoważniejszą decyzją finansową. Rynek nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie, dlatego niektóre kwestie związane z zakupem własnego lokum mogą rodzić pytania i wzbudzać wątpliwości. Mieszkanie czy dom – to tylko jeden z wielu wyborów, przed którymi staniesz. Musisz wybrać lokalizację, stan wykończenia, ofertę kredytu hipotecznego… Sprawdź poniższy poradnik i przygotuj się do całego przedsięwzięcia.

1. Rynek pierwotny czy wtórny – jakie wybrać mieszkanie? Kraków i inne miasta
2. Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania?
3. O co pytać, kupując mieszkanie?

Oczywiście, pod uwagę musisz wziąć także region Polski, w którym kupujesz mieszkanie. Kraków jest pod tym względem dynamiczny: przeznaczone do sprzedania mieszkanie możesz znaleźć w różnych częściach stolicy Małopolski. W grę wchodzi centrum Krakowa, Stare Miasto, jak i tereny podmiejskie. Swoją specyfikę będą miały – jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż – Bełchatów, Łódź czy Katowice oraz każde inne miasto w Polsce.

Rynek pierwotny czy wtórny – jakie wybrać mieszkanie? Kraków i inne miasta

Podstawową kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć, jest decyzja: czy kupić lokum z rynku wtórnego czy zdecydować się na nowe inwestycje deweloperskie. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od kilku czynników.

Kupno nowego mieszkania ma kilka zalet: przede wszystkim można urządzić je samodzielnie od podstaw. Często jeszcze na etapie budowy inwestor ma wpływ na drobne przesunięcia ścian czy zmianę funkcji poszczególnych pomieszczeń. Trzeba jednak uważać: ryzyko upadku dewelopera czy otrzymanie nieruchomości, która nie spełnia początkowych założeń projektowych zdarzało się już nie raz. Właśnie dlatego, jeśli interesują cię mieszkania w Krakowie lub w innej miejscowości, zweryfikuj, z kim podpisujesz umowę, zapytaj o cenę i porównaj ją z sytuacją na rynku.

Pod jednym względem nie ma znaczenia, gdy szukasz mieszkania na sprzedaż: Wrocław, Kraków lub inne miasta nowe inwestycje tworzą z uwzględnieniem obowiązujących trendów. Oznacza to, że przeważają kompaktowe, choć w wielu przypadkach bardzo ustawne mieszkania. Dwupokojowe lokale zajmują z reguły około 40 metrów kwadratowych, trzypokojowe przekraczają 50. Oczywiście, jeśli poszukasz znajdziesz na rynku przestronne mieszkanie i to w świetnej lokalizacji, na przykład piękne mieszkanie czteropokojowe dla dużej rodziny.

Mieszkanie z rynku wtórnego to możliwość bezpośredniego wprowadzenia się i remontowania lokalu jednorazowo lub etapami. Często obniża to jednostkowe koszty inwestycji. Trzeba wystrzegać się jednak ukrytych wad, usterek, pozostałości po poprzednich właścicielach.

Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania?

Każdy inwestor ma odmienne preferencje związane z wymarzonym mieszkaniem, jednak pytania, które należy sobie zadać zawsze są takie same. Zastanów się nad kilkoma kluczowymi kwestiami.

Jaka lokalizacja cię interesuje? Czy lepsze będą mieszkania w Krakowie położone w centrum miasta czy raczej mieszkanie położone na obrzeżach? Sprawdź także miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Ilu pokojowe mieszkanie cię interesuje? Nie myśl tylko o tym, co tu i teraz, ale również o przyszłości. Być może planujesz powiększenie rodziny lub – przeciwnie – za chwilę twoje dzieci wyprowadzą się?
Jakim budżetem dysponujesz? Nawet jeśli inwestycja jest kredytowana, musisz przeliczyć wkład własny. Dolicz także dodatkowe koszty notarialne czy podatkowe.
Sprawdź, jakie udogodnienia mieszkanie posiada. Czy potrzebny ci będzie parking lub garaż, balkon, wózkarnia… To wszystko ma znaczenie w codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli kupujesz mieszkanie inwestycyjne na wynajem, sprawdź, czy mieszkanie znajduje się w dogodnej lokalizacji dla studentów lub młodych małżeństw.

O co pytać, kupując mieszkanie?

Zanim zaczniesz oglądać mieszkania na sprzedaż, przejrzyj oferty mieszkań i przygotuj sobie listę pytań, które trzeba zadać.

O co pytać w przypadku inwestycji deweloperskich?

– Poproś o prospekt informacyjny, odpis z KRS-u.
– Sprawdź, czy deweloper nie zalega z opłatami w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie, sprawdź prawa własności gruntu i pozwolenia na budowę.
– Dopytaj, czy masz wpływ na układ pomieszczeń. Dowiedz się, kiedy będziesz musiał dokonać wpłaty.
– Ustal, w jakim stanie odbierzesz mieszkanie i jakie prace są w cenie lokalu.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z drugiej ręki, musisz podejść do sprawy inaczej. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat jego przeszłości:

– Sprawdź akt notarialny i księgę wieczystą.
– Zapytaj o powodu sprzedaży mieszkania.
– Zapytaj, kiedy przeprowadzany był remont, jak wygląda stan instalacji.
– Poproś o dokument potwierdzający, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a sam lokal nie ma żadnych zadłużeń.
– Dopytaj o koszty utrzymania: czynsz, dodatkowe opłaty do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Obecnie można zaobserwować, że ceny mieszkań nieustannie rosną i – mimo nadziei oczekujących – nie zanosi się, aby w najbliższym czasie doszło do jakichś obniżek. Kredyty z kolei są tanie, jeśli jednak decydujesz się na taką formę finansowania, nigdy nie zadłużaj się na swoją maksymalną zdolność.

Skip to content