Jak służby oceniają drugi weekend marca?

Skutki pożaru remizy OSP w Raczkowicach/fot. Hubert Jary/112czestochowa.eu

Drugi weekend marca nie rozpoczął się najlepiej dla strażaków z powiatu częstochowskiego. Wyjeżdżali oni do 52 sytuacji, wśród których znalazło się 36 miejscowych zagrożeń, trzy alarmy fałszywe oraz 13 pożarów.

– Najpoważniejszym zdarzeniem był pożar remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczkowicach (gm. Dąbrowa Zielona), który powstał w piątek ok. godz. 19:00. Budynek spłonął niemal doszczętnie. Zawalił się dach i jedna ze ścian. W remizie OSP trwał remont, w związku z tym nie było w nim samochodów pożarniczych. Na miejsce skierowano ponad 40 strażaków, zarówno z Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i Państwowej Straży Pożarnej. Działania zakończono w sobotę po 5:00 nad ranem – mówił mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Nieco spokojniejszy weekend mieli częstochowscy strażnicy miejscy. Dyżurni w ciągu trzech ostatnich dni odebrali 97 telefonicznych wniosków o interwencję od mieszkańców miasta. Poza zgłoszeniami od mieszkańców i interwencjami monitoringowymi (których w ten weekend było cztery), strażnicy podejmowali też własne działania podczas pełnienia patroli.

– W piątek ok. godz. 16:00 częstochowscy strażnicy miejscy prowadzili służbę patrolową w rejonie dzielnicy Północ. Kontrolowali sklepy w rejonie ul. Gombrowicza i sprawdzali, czy nie dochodzi do zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W rejonie jednego ze sklepów strażnicy odkryli sprzedaż alkoholu osobie nieletniej. Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec 17-letniego mężczyzny, a następnie wobec osoby sprzedającej – tłumaczył Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Osoba nieletnia została przekazana pod opiekę rodzicom. Notatka ze zdarzenia została przekazana na V Komisariat Policji oraz do Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta.

W dniach od 5 do 7 marca na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 31 kolizji i jednego wypadku, w którym potrącony został 74-letni pieszy. Sytuacja miała miejsce w piątek 5 marca przy ul. Festynowej w Częstochowie na oznakowanym przejściu dla pieszych. Sprawcą okazał się 26-letni kierowca Volkswagena. Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala.

BNO