W częstochowskim Oknie Życia znaleziono 2-letnie dziecko. Rodzice pozostawili przy dziewczynce list z jej imieniem, wózek oraz inne potrzebne rzeczy.

Do zdarzenia doszło 16 sierpnia ok. godz. 21.00, o czym mówi s. Barbara Kaczmarczyk, dyrektor Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego im. Leonii Nastał w Częstochowie:

– Okno Życia to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje dziecko. W ten sposób zapewnia mu bezpieczeństwo. 16 sierpnia jedna z sióstr usłyszała alarm, ponieważ tak właśnie funkcjonuje Okno Życia. Gdy otworzy się je z zewnątrz, automatycznie włącza się alarm, który nas przywołuje. Siostra zobaczyła, że w Oknie Życia siedzi dzieciątko. Zazwyczaj bywają to dzieci młodsze – niemowlęta, noworodki. Teraz doszło do wyjątkowej sytuacji, ponieważ dziewczynka miała ok. roku i 8 miesięcy.

Na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze, którzy dokonali niezbędnych czynności. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy podkom. Sabinę Chyrę-Giereś z Komedy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W takiej sytuacji naszym zadaniem jest przede wszystkim ustalenie tożsamości tego dziecka i sprawdzenie, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa na jego szkodę. Dziewczynka w wieku prawie 2 lat została przewieziona do szpitala dziecięcego na badania. Powiadomiliśmy prokuraturę oraz przekazaliśmy materiały do Sądu Rodzinnego, który będzie dalej procedował w tej sprawie.

Pozostawienie noworodka w warunkach zagwarantowanego przejęcia opieki przez osoby prowadzące Okno Życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 par. 1 Kodeksu Karnego.

Jak dodaje s. Barbara Kaczmarczyk, Okno Życia to szczególna forma ochrony dzieci przed nieszczęściem:

– Właśnie po to jest Okno Życia, aby matka mogła zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu – nie gdzieś porzucić czy zrobić mu krzywdę. Taka sytuacja na pewno jest dość trudna dla takiej matki. Różne są sytuacje w życiu, jednak każde dziecko ma prawo do życia.

To już 6 dziecko pozostawione w częstochowskim Oknie Życia. Do poprzedniego zdarzenia doszło w nocy z 23 na 24 kwietnia bieżącego roku, kiedy rodzice pozostawili tam pięciomiesięczną dziewczynkę. Jakiś czas później zdecydowali jednak, że nadal pragną opiekować się dzieckiem.

ABK

Skip to content