Fot. Radio Fiat

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. W tegorocznym finale wzięło udział ok 150 uczniów z różnych stron kraju. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borownie.

Sto lat temu urodził się człowiek, który stał się autorytetem dla całego świata. Znało go wielu, a jego nauki pomagają młodym i starszym do dziś. To drogowskazy, które naprowadzają człowieka na odpowiednią, godną drogę życia. W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie nagrodzono tych, którzy dorobek papieża chcieli poznać już w młodym wieku. Więcej na temat konkursu wiedzy o świętym Polaku mówi Katarzyna Warońska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie.

– Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II ma bardzo długą tradycję, ponieważ odbywa się już 18. lat. Od trzech lat ma rangę ogólnopolską. 15 maja 2020 roku odbył się finał, w którym włącznie z konkursem plastycznym wzięło udział ok 150 uczniów. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Wśród szkół podstawowych najlepszy okazał się zespół ze SP w Zawadzie. W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęli uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie w składzie: Oliwia Dominiak, Karolina Halbiniak i Łukasz Ancerowicz. Uzyskali 92 na 100 pkt. możliwych do uzyskania. Zostali przygotowani przez ks. Wojciecha Radolińskiego.

– To jest mój trzeci udział w tym konkursie. Drugi raz zdobyłem drugie miejsce. Musiałem przygotować się z dwóch lektur. Łącznie do przeczytania miałem ok 500 stron. Na szczęście były bardzo ciekawe, więc dobrze się je czytało. Finał miał wiele rund, więc był bardzo emocjonujący.

Od kilkunastu lat celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do poznawania Jana Pawła II – jego nauk i świadectwa życia. Podczas wręczania nagród laureatom towarzyszył bp Andrzej Przybylski, który uczestniczył też w otwarciu wystawy poświęconej świętemu papieżowi.

– Ta wystawa jest dla nas ważna ze względu na Jana Pawła II, ale także na autorów tych wszystkich prac. Bardzo się cieszę, że pamiątka Jana Pawła II wchodzi we świadomość młodego pokolenia. Pragnę, aby za tymi obrazami szła też chęć poznawania dziedzictwa naszego wielkiego świętego.

Wystawę można oglądać do 10 lipca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Radio Fiat objęło nad konkursem patronat medialny.

ABK

Skip to content