Sanktuarium św. Antoniego z Padwy było we wtorek, 2 kwietnia kolejnym kościołem stacyjnym wyznaczonym przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. Wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty w ramach rekolekcji parafialnych, a najważniejszym wydarzeniem dnia była Msza św. z nauką rekolekcyjną.

Proboszcz parafii ks. Sylwester Kubik powiedział, czego duchowni mogą uczyć się od św. Antoniego. – Wielkiej gorliwości w głoszeniu słowa Bożego i ewangelicznego życia według nauki Chrystusa, pełnego heroizmu, poświęcenia, postu i otwarcia się na ludzi bardzo ubogich – nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo.

Podczas Mszy św. naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Piotr Klekociński, wikariusz parafii św. Józefa w Częstochowie. Rekolekcjonista powiedział, że „nie ma wiary bez miłości i nie ma miłości bez wiary, bo wiara bez miłości to tradycja, a miłość bez wiary jest karykaturą miłości”. Ks. Klekociński wyjaśniał również, dlaczego Bogu zależy, abyśmy w życiu kierowali się miłością. – Kto kocha, ten należy do Boga. Ten, kto kocha, naśladuje Boga. Ten, kto kocha, żyje Bogiem, bo Bóg jest miłością. Nie mogę o sobie powiedzieć, że jestem Bożym człowiekiem, jeśli nie kocham. Nie mogę powiedzieć, że mam Boga w sobie, jeśli w życiu nie kieruję się miłością. Bóg nas kocha o piątej rano i o dwudziestej czwartej, o szesnastej i o osiemnastej. To my zapominamy o Bogu. Bóg kocha ciągle – podkreślał rekolekcjonista.

Ks. Piotr Klekociński powiedział, że sakrament pokuty i pojednania jest „wyznaniem miłości Boga względem nas”, bo On nieustannie przebacza nam grzechy. – Pan Jezus powiedział: zgrzeszyłeś, zdradziłeś Mnie, obiecałeś, że już będzie lepiej i znowu upadłeś, a Ja ci odpuszczam, bo Cię kocham. To jest miłość Boga, która się nigdy nie kończy. (…) Ważne jest, byśmy uwiesili się serca Boga. Święta Teresa często powtarzała, że trzeba chwytać Boga za serce, bo to Jego najsłabszy punkt – mówił ks. Klekociński.

– Bóg tak nas kocha, że stał się niczym, oddał siebie całego – kontynuował rekolekcjonista. – Już więcej nic nie może nam dać! A my ciągle chcemy czegoś więcej. Co jeszcze ma dać? On dał już ciało, krew, daje nowe życie. (…) Zadaj sobie dzisiaj pytanie: czy wierzysz, że Bóg cię kocha? Jeśli nie uwierzycie, że Bóg was kocha, nigdy nie będziecie szczęśliwi – przestrzegał ks. Piotr Klekociński.

W środę, 3 kwietnia miejscem modlitwy stacyjnej będzie kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy al. Jana Pawła II. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content