W Wilnie w roku 1822 został wydany zbiór „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy wydania dzieła, licealiści V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotowali przedstawienie.

Jak ważny w dzisiejszych czasach jest romantyzm wyjaśnia Małgorzata Witek, dyrektor V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Myślę, że wszyscy chyba znamy słowa Adama Mickiewicza zawarte w balladzie Romantyczność, „Miej serce i patrzaj w serce” czy słowa z Ody do młodości, „Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga, łam czego rozum nie łamie”. I my naszych uczniów tego właśnie uczymy, żeby kierować się sercem i aby realizować swoje marzenia, sięgać wysoko.

Po przedstawieniu zaprezentowanym przez szkolną młodzież, odbył się koncert. Wystąpiła światowej sławy artystka Ida Tamara Zagórska – sopran, akompaniowała jej Natalia Chekanovska. Sopranistka wypowiedziała się na temat dzisiejszego występu:

– Nie jest to łatwy repertuar, jeśli chodzi o przyjęcie, o odbiór. Dlatego po prostu postanowiliśmy, że użyję takiego kolokwializmu „opera jest na wynos i opera nie gryzie”, a teksty zawierają ogromne archaizmy, które dla dzisiejszej młodzieży są niezrozumiałe. Ale postaraliśmy się to w takich aranżacjach i w tak przystępnym języku muzycznym nieco łamiąc formę przekazać, kładąc nacisk jednak na zrozumienie tekstu. Żeby młodzież po prostu może się zakochała, może się zainspirowała, a może zaczęła się interesować kulturą wyższą.

O tym czy młodzież w przyszłości będzie interesowała się kulturą, występowała na przeróżnych scenach wypowiedział się prezes Stowarzyszenia Wspólnoty Gaude Mater, Roman Kryst:

– Jeżeli będziemy pokazywać takie rzeczy jak dzisiaj i kontynuować to, dużo koncertów takich. Ja z zawodu jestem muzykiem, na dziesięć osób niech tylko dwie zostaną artystami, to będziemy mieli już bardzo dobrze, ale jeżeli będziemy to kontynuować i namawiać dzieci. Ale namowa jeszcze mało znaczy, trzeba pokazywać, trzeba dzieci zapraszać do wspólnego śpiewania, do wspólnych zabaw. Na pewno przyszłość nasza kulturalna nie zginie.

Chociaż utwory balladowe powstawały w literaturze polskiej już wcześniej, właściwa popularność tego gatunku rozpoczęła się od tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z wydaniem tego tomu rozpoczął się romantyzm w historii polskiej literatury.

KKO

Skip to content