Prace remontowo-konserwacyjne zostaną przeprowadzone na miejscu straceń w Gminie Olsztyn.

Cmentarz powstał w latach 1963-1965 i zasłynął jako miejsce licznych egzekucji więźniów w czasie II wojny światowej.

– Ku naszej uciesze, otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informację, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn – i w związku z tym dostaniemy 90 000 zł, a ponieważ dokładamy również własne środki, zbierzemy łącznie 120 000 zł na remont i naprawę tzw. Miejsca Straceń. Jest to cmentarz w Olsztynie, na miejscu którego rozstrzelano w latach 1939-1942 prawie 2000 osób.

Wójt wyjaśnia również, na czym dokładnie będą polegały prace renowacyjne.

– Za te pieniądze będziemy m.in. czyścić płaskorzeźbę autorstwa Władysława Łyczby, naprawiać alejki oraz lica grobowców, które tam się znajdują. Ponadto będziemy czyścić kamień, którym obłożone są płaskorzeźby i żwir w miejscu, symbolizującym miejsca rozstrzelania, a także wykonywać szereg prac naprawczych, łącznie z wyrównywaniem kostki – dodaje wójt.

Do pierwszych egzekucji doszło tu 28 czerwca 1940 roku. Kolejne egzekucje odbyły się 1 i 3 lipca 1940 roku. W latach 1942-1943 przywożono tu także półżywych radzieckich żołnierzy z łagrów w Częstochowie i dobijano ich z broni palnej strzałem w tył głowy. Wszystkie zwłoki grzebano na miejscu, a mogiły maskowano. Ekshumacji zwłok dokonano dopiero po wojnie. Planowy termin ukończenia prac remontowych to 16 grudnia.

MSI

Fot.: Gmina Olsztyn

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content