Twoje bezpieczne mieszkanie, policja/fot. Radio Fiat

Ponad 70 tys. kradzieży z włamaniem i utrata oszczędności życia – tak według policyjnych statystyk wyglądał ubiegły rok. Straty materialne poniosło tysiące Polaków. Niestety, wielu z nich na własne życzenie… O tym, że warto pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności, szczególnie w okresie wakacji, 18 czerwca przypominali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie.

Rok temu w sprawie kradzieży z włamaniem na terenie województwa śląskiego wszczęto ponad 6 tys. postępowań. Choć liczba ta nadal jest wysoka, dekadę wcześniej liczba zgłoszeń wyniosła ponad 20 tys. Zmniejszona ilość przestępstw to m.in. efekt działań prewencyjnych, takich jak promowana akcja w centrum Częstochowy. Więcej na temat inicjatywy „Twoje bezpieczne mieszkanie” mówi mł. asp. Kamil Sowiński:

– Jest to akcja informacyjna związana ze zbliżającym się okresem wakacyjnym i licznymi wyjazdami mieszkańców Częstochowy. Chcemy zwrócić ich uwagę na to, jak bezpiecznie zabezpieczyć swoje mieszkania przed włamaniami, kradzieżami czy nieszczęśliwymi zdarzeniami. W okresie wakacyjnym społeczeństwo wyjeżdża i bardzo często chwali się tym m.in. na portalach społecznościowych, co dla danych złodziei jest dodatkowym elementem ułatwiającym włamania do mieszkań.

O czym więc należy pamiętać przed wybraniem się w podróż?

– Przede wszystkim ważne jest, aby dobrze zamknąć wszystkie okna oraz drzwi. Nie trzymajmy też w domu wszystkich oszczędności. Zdeponujmy to w miejscach do tego przeznaczonych. Dodatkowo warto zastosować nowoczesne technologie, takie jak alarmy czy specjalistyczne zamki. Najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest jednak sąsiad. Warto więc poprosić go o zachowanie czujności.

– Chcemy walczyć z ludzką naiwnością oraz zachęcać do przestrzegania kilku zasad ostrożności. Taka wiedza może uronić od nieszczęścia niejedną osobę – dodaje prezes zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS, Paweł Konieczny:

– Ta akcja wynika z badań, jakie na zlecenie ZGM TBS przeprowadził Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Z badań tych wyszło, że ok. 10 % mieszkańców spotkało się z próbą włamania czy kradzieży w ich miejscu zamieszkania. 40% ankietowanych przyznało, że w swoim miejscu zamieszkania czują się zagrożeni (ze względu na zgromadzenia pewnych osób, które mogłyby coś ukraść). Stąd właśnie nasze działania.

Pamiętajmy – aby nas obrabować, złodziej wykorzysta każdą okazję. Co powinno nas zaniepokoić? Głuche połączenia telefoniczne, szarpanie za klamkę drzwi wejściowych, a nawet zrzucone na podwórko pranie czy pozostawione na wycieraczce ulotki. W dwóch ostatnich przypadkach chodzi o obserwację. Brak zebrania z ziemi wspomnianych wcześniej rzeczy to informacja dla złodzieja, że w danym mieszkaniu nie ma lokatorów.

ABK

Skip to content