Policja to największa formacja resortu spraw wewnętrznych i administracji. Każdego dnia, ludzie w niebieskich mundurach czuwają nad bezpieczeństwem obywateli i pilnują porządku publicznego. Dziś, 24 lipca przypada Święto Policji, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 1995 roku. O garnizonie częstochowskim mówił gość Poranka Radia Fiat, st. sierż. Katarzyna Lewińska-Stępniewska, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Policjanci, aby wykonać swoje obowiązki, nierzadko ryzykują własnym zdrowiem lub nawet życiem. Nie każdy jednak może wstąpić do służby mundurowej. Jak zostać policjantem wyjaśnia st. sierż. Katarzyna Lewińska-Stępniewska:

– Żeby zostać policjantem trzeba być obywatelem polskim, w pełni korzystać z praw publicznych, mieć nieposzlakowaną opinię, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa, w tym skarbowe, posiadać odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne oraz uregulowany stosunek do służby wojskowej. Na początku ważne jest, by chcieć się z tym zmierzyć, gdyż to nie jest praca, a służba. To wiąże się z chęciami pozyskania wiedzy o działaniu policji oraz wykonywaniem wymagającego zawodu z poświęceniem. Jednak to zawód wywołując ogromne poczucie satysfakcji.

Garnizon częstochowski to nie tylko Komenda Miejska Policji, to również komisariaty w naszym mieście, których mamy sześć, a także wszystkie w powiecie. To wydziały jak np. Wydział Ruchu Drogowego, Prewencji, czy Ogniw Konnych, których jest bardzo mało w Polsce, a jedno z nich znajduje się w naszym mieście:

– To jest coś, czym możemy się pochwalić. Zwłaszcza, że w Polsce jest tylko 6 ogniw. Ja mam to szczęście i zaszczyt pełnić służbę w ogniwie. Do niedawna mieliśmy 12 wierzchowców, z czego 1 przeszedł na emeryturę. To są cudowne zwierzęta, oddane człowiekowi, majestatyczne, pięknie wyglądające na różnych uroczystościach. Dodatkowo dzielnie służą obywatelom, zabezpieczając imprezy masowe, patrolując rejon Częstochowy i regionu, biorąc udział w działaniach profilaktycznych dla dzieci na festynach i koncertach, patrolując zbiorniki wodne podczas wakacji oraz patrolując zimą i na granicy. Mówiąc krótko – takie konie służbowe posiadają bardzo szeroki wachlarz działań.

Chociaż jutro przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy, to bezpieczeństwo na drogach jest ważne przez cały rok. Jak podkreśla zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, st. sierż. Katarzyna Lewińska-Stępniewska, porównując statystyki z zeszłego roku z aktualnymi, jest obecnie tyle samo wypadków, ale za to mniej potraceń pieszych:

– Niestety tych zdarzeń drogowych jest dalej sporo, mimo prowadzonych licznych akcji profilaktycznych i prewencyjnych. Policjanci dalej organizują liczne akcje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jednak nas cieszy fakt mniejszej liczby ofiar śmiertelnych na drogach przy takiej samej liczbie wypadków drogowych co rok temu. Na przykład liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych to w tym roku 1/3 tego, co w tym samym okresie rok temu. Stąd dalej prowadzimy działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, gdyż w ten sposób zapobiegamy zagrożeniu zdrowia i życia ludzkiego na drodze.

Z okazji Dnia Policjanta wszystkim funkcjonariuszom życzymy pomyślnych interwencji i tego, by po każdej z nich wracali do domu.

Skip to content