Najmodniejsze płytki ceramiczne 2021 – przegląd kolekcji z poprzedniego roku

Rok 2021 przyniósł nowe trendy w aranżacji wnętrz. Choć płytki ceramiczne dalej są jednym z najmodniejszych sposobów wykończenia podłóg i ścian, każdego roku nieco zmienia się ich oblicze. Topowi projektanci prezentują coraz to nowsze propozycje, które zachwycają swoim oryginalnym wyglądem. Jakie płytki królowały w łazienkach, kuchniach i salonach w ubiegłym sezonie? Poznaj najciekawsze kolekcje!

Płytki ścienne i podłogowe inspirowane naturą

W minionym roku chętnie sięgaliśmy po ekologiczne materiały, a także kolory i motywy zaczerpnięte z natury. Trend ten uwidocznił się także w kolekcjach płytek ceramicznych najpopularniejszych producentów. Na topie były przede wszystkim płytki imitujące naturalny kamień. Królował biały marmur – elegancki i szlachetny. Kafle przypominające luksusowy marmur wspaniale prezentują się zarówno w łazience, jak i kuchni czy salonie. Świetnie wyglądają nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, ponieważ ich biały kolor optycznie powiększa przestrzeń. Poza marmurem modne były także płytki ceramiczne imitujące granit i trawertyn. Więcej na temat płytek z naturalnego kamienia można przeczytać na blogu klink.pl.

Focus na detale

Choć ascetyczny minimalizm towarzyszy nam od kilku dobrych lat, projektanci wnętrz coraz śmielej wprowadzają do aranżacji niestandardowe, przykuwające wzrok akcenty. Bogato zdobione, wielobarwne i wzorzyste płytki wprost doskonale prezentują się na tle jednolitej, gładkiej ściany! Zastosowanie ozdobnych płytek pozwala urozmaicić przestrzeń i przełamać monotonię. Kolekcje prezentowane w 2021 roku obfitowały w kafelki ceramiczne, które przypominały małe dzieła sztuki. Niezwykle popularny stał się motyw marokańskiej koniczyny. Zwłaszcza wielbiciele orientalnych klimatów chętnie ozdabiali nim swoje wnętrza. Awangardowe rozwiązania nie ograniczały się tylko do wzorów, ale dotyczyły także kształtów płytek. Heksagony, rybie łuski czy romby pojawiały się w najmodniejszych aranżacjach ubiegłego roku.

Płytki ceramiczne w rozmiarze XXL

Zarówno polskie, jak i światowe marki uległy trendowi na płytki ceramiczne w rozmiarze XXL. Wielkoformatowe kafle zazwyczaj gościły na podłogach, jednak równie dobrze prezentują się na ścianie. Decydując się na tego typu płytki, najlepiej postawić na model z wyraźną fakturą lub wzorem. Duża powierzchnia pozwala na efektowne wyeksponowanie struktury czy motywu. Trend na płytki XXL często łączony był z innym, wspomnianym na początku tego artykułu, a mianowicie z modą na marmur. Białe, wielkoformatowe płytki ceramiczne imitujące marmur były prawdziwym hitem! W wersji glamour charakterystyczne żyłki, które występują na kamieniu, posiadały złoty odcień, co wyglądało nadzwyczaj elegancko. Płytek podłogowych i ściennych w wersji XXL nie zabrakło też w kolekcji Klink.pl.

Zabawa kolorem

Ubiegły rok stał pod znakiem kolorów! Projektanci wyszli na przeciw oczekiwaniom tych z nas, którzy mają dosyć sterylnych, białych wnętrz, proponując płytki ceramiczne w energetycznych barwach. 2021 był rokiem zieleni, dlatego kolekcje płytek podłogowych i ściennych obfitowały w różne wariacje na jej temat. Delikatny, pistacjowy odcień, świeża mięta, a może głęboka, butelkowa zieleń? Wybór był naprawdę ogromny! Intensywną barwę dodatkowo podkreślała szklista powierzchnia płytek pokrytych glazurą. Dla uzyskania bardziej spektakularnego efektu stosowano mozaikę płytek w różnych odcieniach tego samego koloru. Dzięki temu na ścianie powstawało piękne ombre.

Skip to content