Od 29 września w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza trwa „Nakręcona nauka”. Projekt skierowany jest do pasjonatów nauki, którzy pragną zwiększyć swoją wiedzę m.in. w zakresie tworzenia filmu.

Z powodu pandemii koronawirusa poprzednie edycje odbywały się w formie zdalnej. Teraz uczestnicy kursu zaproszeni zostali do budynku Kina Sferycznego przy al. Armii Krajowej. Tegoroczny bootcamp otworzyła rektor częstochowskiej Uczelni prof. Anna Wypych-Gawrońska:

– „Nakręcona nauka” to inicjatywa, która wiąże się z projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki, w którym nasza uczelnia bierze udział. Dotyczy prowadzenia działań na rzecz rozpowszechniania nauki. Chodzi o to, aby nauka była rozpowszechniana w formie przystępnej dla odbiorców.

Zajęcia trwać będą cztery dni, podczas których mentorzy oraz inni uczestnicy kursu podzielą się swoimi spostrzeżeniami odnośnie omawianych zagadnień. – Przez ten czas dziać się będzie naprawdę wiele – mówi dr inż. Marcin Zastawnik, trener w „Nakręconej nauce”, adiunkt w UJD:

– „Nakręcona nauka” jest odpowiedzią na potrzebę, którą dostrzegliśmy na rynku kilka lat temu. Chodzi o to, że nikt nie uczy naukowców jak popularyzować naukę. Popularyzacja ta jest bardzo potrzebna. Wymagana jest np. przy ewaluacji Uczelni, czy otrzymania dofinansowania z ministerstwa. W kursie bierze udział wyselekcjonowana grupa naukowców, pasjonatów nauki z całej Polski. Będziemy poruszali tematy związane m.in. z mową ciała, emisją głosu, czy sprzętu. Powiemy też o tym, jak dawać konstruktywną krytykę.

„Nakręcona nauka” zakończy się 2 października prezentacją przygotowanych filmów wraz z ich omówieniem.

ABK

Nakręcona nauka, UJD

Skip to content