Piesi/fot. Radio Fiat

Zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach to główne założenie policyjnej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania prewencyjne, mające na celu szybkie reagowanie na wszelkie zachowania niezgodne z prawem funkcjonariusze prowadzili 16 czerwca w całym kraju.

O prowadzonych w ramach akcji działaniach mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów), jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przypominam, że na mocy nowych przepisów, które obowiązują od 1 czerwca, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Natomiast przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko wtedy, jeśli znajdzie się już na przejściu.

Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że pieszy może wejść na przejście bez upewnienia się, czy nadjeżdżający pojazd go dostrzegł:

– Trzeba pamiętać, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego w zderzeniu z pojazdem, zawsze odnosi poważne obrażenia. Poruszając się po drodze zawsze powinien więc kierować się zasadami ostrożności i ograniczonego zaufania. Ponadto przechodząc przez jezdnię musi zachować czujność. Z tego też względu ustawodawca wprowadził zakaz korzystania z telefonów komórkowych, podczas przechodzenia przez jezdnię.

Kilka prostych zasad może uratować niejedno życie. Bądźmy więc odpowiedzialni i podczas uczestnictwa w ruchu drogowym pamiętajmy o zachowaniu ostrożności.

ABK

Skip to content