Niespodzianka na ścianie kamienicy

Od pewnego czasu ściana kamienicy przy Alei Wolności 19, od strony Placu Rady Europy, zasłonięta jest rusztowaniami i siatkami zabezpieczającymi. Zarówno częstochowianie jak i podróżni, którzy w drodze na dworzec kolejowy przechodzą w pobliżu, zastanawiają się, co to za prace są wykonywane, czy to tylko zwykły remont, czy może coś tutaj powstanie?
– Zaczęliśmy renowację tej ściany – mówi Stefan Rybicki, zegarmistrz i właściciel kamienicy przy Al. Wolności 19. – W tej chwili stoją rusztowania na jednej części budynku, są robotnicy, którzy wykonują pewne prace. Myślę, że potrwają około dwóch tygodni, a później będziemy malować mural. Będzie to mural zaprojektowany przez Tomasza Sętowskiego, znanego częstochowskiego artystę malarza. Nie chciałbym na razie zdradzać tajemnicy co to będzie, ale myślę, że wszystko będzie widoczne w lipcu. Ta ściana była bardzo brzydka. Na pomysł namalowania tu muralu wpadłem będąc w pracowni Tomka Sętowskiego. Na początku nie bardzo kojarzył ścianę, ale jak przyjechał tutaj i zobaczył ją, w momencie się zdecydował.
Zapytaliśmy częstochowian, co myślą o takiej formie dekorowania miasta, czy to dobry pomysł na upiększanie miasta i jednocześnie przybliżanie ludziom sztuki?:
– Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł troszkę urozmaicić Częstochowę. -/- Myślę, że poprawi wizerunek miasta. Teraz są szare mury, więc mural “rozkoloryzuje” miasto. Jestem za tym, żeby tworzyć takie dzieła. -/- To dobry pomysł. Każda nowa rzecz ubogaci miasto, przyciągnie tutaj turystów i mieszkańców.
Czeka nas zatem kolejna atrakcja Częstochowy, i to w miejscu bardzo reprezentatywnym. Znając inne dzieła Tomasza Sętowskiego, jak choćby „Wieżę Babel” przy Placu Biegańskiego, należy mieć pewność, że mural będzie robił olbrzymie wrażenie.

ZD

Skip to content