Paweł Ruksza/fot. Radio Fiat

Inicjatywa Referendum Ludowego, rozpatrzenie petycji przeciwko segregacji sanitarnej i przymusowi szczepień oraz polski Nowy Ład to zagadnienia poruszone przez jednego z częstochowskich radnych, Pawła Rukszę, podczas zwołanej konferencji prasowej. Dyskusja nad podjętymi tematami odbędzie się również 20 maja w trakcie Sesji Rady Miasta.

Sytuacja pandemiczna zmieniła funkcjonowanie całego kraju, dlatego kilka dni temu rząd przedstawił obywatelom plan gospodarczej odbudowy państwa. To m.in. nowa polityka przemysłowa i eksportowa, reforma instytucji rynku pracy, praca zdalna oraz cyfryzacja procedur inwestycyjno-budowlanych. – Nowy Ład to program wielu działań, które odczujemy w wielu aspektach życia społecznego – mówi radny miasta Paweł Ruksza z Porozumienia Jarosława Gowina:

– W tym programie planuje się podnieść kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Program będzie miał również formę samorządowej subwencji inwestycyjnej. Co roku środki przyznawane będą samorządom według stosownych wyliczeń matematycznych. Przyznawanych każdej gminie po równo. Środki te mają być przeznaczone przede wszystkim na inwestycje. Nowy Ład to także program, który zwiększyć ma budowanie mieszkań. To samorządy mają budować mieszkania, ale z odpowiednim wsparciem. Na takie lokum samorząd dostaje ok. 80% wsparcia.

Program Nowy Ład przewiduje również inne rozwiązanie wspierające mieszkalnictwo. Nowy mechanizm finansowego wsparcia, czyli tzw. bon mieszkaniowy służyć ma zaspokajaniu potrzeb lokalowych poprzez najem, nabycie lub budowę własnego lokum:

– Dla singla program przewiduje kilkutysięczną formę wsparcia, natomiast dla rodziny z 3 dzieci będzie to kwota do 100 tys. zł. Rodzina z co najmniej 6 dzieci czy osobami niepełnosprawnymi otrzymać ma bon w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Takie przedsięwzięcie służyć ma tym, którzy nie mają własnego lokum.

Wszelkie informacje dotyczące elementów Nowego Ładu znaleźć można w internecie.

Podczas konferencji prasowej Paweł Ruksza zwrócił też uwagę na inne aspekty nurtujące życie częstochowian. Jednym z nich ma być zagrożenie tzw. segregacją sanitarną. Przypomnijmy, że jakiś czas temu o temacie obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 mówiło się w Wałbrzychu:

– Po to jest organ nadzoru, którym jest Wojewoda, aby przesyłać do niego podjęte uchwały. Jeśli dojdzie do naruszeń prawnych, taki organ ma reagować. Ja bym w Częstochowie takiej uchwały, jak obowiązkowe szczepienia nie proponował.

Sesja Rady Miasta rozpocznie się 20 maja o godz. 10.00. Dyskusja dotyczyć będzie również projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji odnośnie przeprowadzenia Referendum Ludowego.

ABK

Skip to content