Fot. Radio Fiat

Stare, polskie przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka. Czy jednak trzecia fala pandemii koronawirusa będzie ostatnią? Takiego scenariusza oczekuje zapewne polski rząd, który po raz kolejny wprowadza lockdown.

Zamknięte baseny, galerie czy kina to obraz, który stał się codziennością naszego życia. Obraz wymuszony, ponieważ takiej codzienności nie chcemy – mówią mieszkańcy Częstochowy zapytani o zdanie na temat kolejnych obostrzeń.

– A co możemy zrobić? Nic na to nie poradzimy. Wprowadzają, to będą – mówiła częstochowianka.

– To jest trochę dla mnie śmieszne. Dają ludziom poczucie wolności na dwa tygodnie, że mogą iść do kina lub galerii. Po dwóch tygodniach wiele branż jest zamykanych na dwa tygodnie i znowu otwieranych, więc nie rozumiem tego w ogóle. Albo niech wprowadzą stan wyjątkowy i zamykają wszystko, albo niech wszystko będzie otwarte, by ludzie mogli normalnie żyć – tłumaczył mężczyzna.

– Z uwagi na ten czas, jaki obecnie mamy, uważam, że jest to trafna decyzja – dodał inny mieszkaniec miasta.

Ograniczenie życia publicznego, choć z jednej strony zrozumiałe, dotyka osób w każdym wieku. Zdaniem wielu to rygorystyczny, jednak jedyny sposób na to, by ostatecznie zakończyć problem pandemii.

– Z pewnością nie wszystkim będzie się to podobało. Osoby, które chcą przestrzegać przepisów, będą to robić, natomiast, jeśli komuś nie będzie to pasować – nie będą przestrzegać rozporządzeń i tak – mówiła

– To są konkretne bzdury. Uważam, że uczniowie powinni mieć kontakt z rówieśnikami i innymi osobami ze szkoły – uważała uczennica jednej ze szkół średnich w Częstochowie.

– Za bardzo sobie pozwoliliśmy i teraz zbierają się tego konsekwencje. Mam prawnuki i wiem, że jeśli chodzi o żłobki i przedszkola, nie będą one zamknięte. Wszystko inne powinno być zamknięte, bo ludzie (szczególnie młodzi) za bardzo sobie to bagatelizują. Polecam każdemu szczepienia, jest to bardzo ważne – odpowiedział starszy mężczyzna.

Główną przyczyną wzrostu zakażeń jest tzw. brytyjska mutacja koronawirusa, która spowodowała gwałtowny wzrost zakażeń w ciągu ostatnich kilku dni. Poza zamknięciem wspomnianych obiektów takich jak hotele, muzea, solaria, teatry, czy obiekty sportowe postanowiono także o powrocie do nauki zdalnej w klasach 1-3. Lockdown wprowadzony zostanie od soboty, 20 marca, przewidziany jest do 9 kwietnia.

BNO/VW

Skip to content