Od soboty bez maseczek na świeżym powietrzu

Fot. Bob Dmyt | Pixabay.com

Przypominamy, że w sobotę 15 maja zrealizowany zostanie kolejny etap wychodzenia z lockdownu.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia 28 kwietnia mówił:

15 maja wznowić działalność będą mogły restauracje i kawiarnie. Na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Ponadto dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich będą mogły wrócić do szkół w trybie hybrydowym właśnie też z tą datą 15 maja.

Od najbliższej soboty zniesiony zostanie również obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Bardziej szczegółowo mówił o tym podczas wspomnianej konferencji Minister Zdrowia, Adam Niedzielski:

Od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone. O ile oczywiście jest zapewniony dystans 1,5m, ten który jest wymagany. W każdej sytuacji, która oznacza niemożliwość utrzymanie tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są tym podstawowym zabezpieczeniem.

Jakie jeszcze zmiany, oprócz maseczek, czekają nas od soboty?

Otwieramy również gastronomię zewnętrzną, teatry, kina z obłożeniem 50%. I co bardzo ważne, imprezy okolicznościowe, czyli wesela i komunie. Przywracamy możliwość organizowania tych uroczystości z limitem do 25 osób. Ale powtarzam, to jest na świeżym powietrzu, żeby zabezpieczyć czy w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości.
– dodaje Minister Zdrowia.

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji, aby rządowe plany miały ulec zmianie.

Zapytaliśmy też mieszkańców Częstochowy co sądzą o znoszeniu obowiązku noszenia maseczek.

Byłabym za, żeby jeszcze być ostrożnym. /…/ Ostrożność, jeszcze ostrożność, nie śpieszmy się. /…/ Bardzo dobrze, w końcu człowiek trochę odetchnie powietrzem. /…/ Nie będziemy mieć opalenizny takiej dziwnej. /…/ Na te wysokie temperatury na pewno jest to wskazane. /…/ Na powietrzu uważam, że nie ma problemu. Powinno być zniesione- już nawet. Ale w sklepach, w autobusach, sądzę, że nadal trzeba utrzymać. Póki nie będziemy zaszczepieni. /…/ Tylko u nas noszą, w innych państwach nie noszą. Córka jest w Holandii, tam nie noszą. W Szwecji nie noszą, w Belgii nie noszą, tylko u nas. Tak jak im się podoba, tak robią. Ludzie się boją mówić.

Jak widzimy, zdania są podzielone. Wielu ludzi wciąż obawia się zakażeń.

 

RG

Skip to content