Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 79-letniemu Bogdanowi P., dotyczący zabójstwa żony. W toku śledztwa ustalono, że Krystyna P. i Bogdan P. pozostawali w związku małżeńskim od 50 lat. W 2017 roku, z uwagi na narastający od wielu lat konflikt, małżonkowie rozstali się i Krystyna P. zamieszkała w lokalu znajdującym się w Częstochowie przy ul. Kopernika.

O szczegółach sprawy mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej Prokuratury Okręgowej:

– Od 2020 roku przed sądem toczyło się postępowanie o podział majątku wspólnego, które pogłębiało konflikt między małżonkami. 9 grudnia 2021 roku o godzinie 19.20 Bogdan P. podjechał samochodem w pobliże kamienicy, w której mieszkała jego żona i obserwował okolicę. Około godziny 19.50 mężczyzna podszedł do Krystyny P., która wyszła na podwórko i wyjął spod kurtki siekierę. Gdy przestraszona kobieta zaczęła wołać o pomoc Bogdan P. zaatakował ją, uderzając pokrzywdzoną kilkanaście razy siekierą w głowę. Następnie Bogdan P. położył siekierę pod kurtką na plecach ofiary, wolnym krokiem udał się do samochodu i odjechał z miejsca zdarzenia.

Na podstawie zapisów monitoringu i zeznań świadka, który widział przebieg zdarzenia ustalono, że sprawcą zabójstwa może być Bogdan P. Około godziny 22.00 policjanci zatrzymali mężczyznę w jego domu. W trakcie przeszukania znaleziono liczne przedmioty, które były zabrudzone czerwonymi plamami. Takie same ślady ujawniono także w samochodzie, który był zaparkowany w garażu:

– W śledztwie prokurator przedstawił Bogdanowi P. zarzut zabójstwa żony. Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni i wyjaśnił, że jego działanie było niezamierzone, gdyż jedynie chciał nastraszyć żonę, bo zniszczyła mu życie. Na wniosek prokuratora Sąd w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. W wyniku sekcji zwłok stwierdzono na ciele pokrzywdzonej 15 ran głowy i 3 rany w obrębie dłoni, które były zadane siekierą. Według biegłych z zakresu medycyny sądowej wszystkie rany głowy były potencjalnie śmiertelne, a ujawnione rany dłoni mają charakter ran obronnych, powstałych w trakcie zasłaniania się przed ciosami. W toku śledztwa Bogdana P. poddano obserwacji sądowo-psychiatrycznej w warunkach zakładu leczniczego. Po przeprowadzonej obserwacji biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że oskarżony w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał ograniczoną w znacznym stopniu zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. ograniczoną poczytalnością.

Przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa sprawca znajdował się w stanie ograniczonej poczytalności sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Skip to content