1 straz miejska

W minionym tygodniu funkcjonariusze Straży Miejskiej świętowali okrągły jubileusz, policjanci skontrolowali prawie 800 kierowców, a strażacy wyjeżdżali do pożarów, których w najbliższych tygodniach będzie zapewne coraz więcej. To był pracowity tydzień dla częstochowskich służb.

Strażnicy miejscy świętowali 25-lecie istnienia swojej formacji w Częstochowie. Początkowo Straż działała w obrębie magistratu, została powalana przez miasto przed Światowymi Dniami Młodzieży. Dzisiaj strażnicy m.in. obsługują miejski monitoring i zabezpieczają plenerowe imprezy. – Od piątku do niedzieli przyjęli od mieszkańców miasta 192 zgłoszenia. Dotyczyły one głownie zakłócania spokoju i porządku publicznego, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Mieliśmy teraz ładną pogodę, ponad 20 stopni w sobotę i w niedzielę, więc interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu, głównie piwa na ławkach, przy placach zabaw, na skwerach, było sporo. […] W piątek i sobotę 36 strażników miejskich zabezpieczało imprezy studentów, czyli juwenalia. W sobotę strażnicy miejscy zabezpieczali też inne wydarzenia kulturalno-sportowe – mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej.

W minionym tygodniu zastępy Straży Pożarnej wzięły udział w 109 zdarzeniach. 25 z nich to pożary. Najgroźniejsze sytuacje z punktu widzenia strażaków w minionym tygodniu miały miejsce 19 maja. – Zdarzenia wymagały znaczących sił i środków – mówi st. kap. Kamil Dzwonnik, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KM PSP w Częstochowie. – Pierwszym z nich był pożar chłodni wentylatorowej na terenie Huty Częstochowa. W zdarzenie to zaangażowanych było blisko 40 strażaków. W nocy z 19 na 20 maja na terenie gminy Przyrów w miejscowości Bolesławów wybuchł pożar stodoły i przy tym zdarzeniu uczestniczyło ponad 40 strażaków razem z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych. Na szczęście, przy pierwszym jak i drugim pożarze, nie było żadnych osób poszkodowanych.

W miniony weekend na częstochowskich drogach było stosunkowo spokojnie. Policjanci odnotowali 45 kolizji, zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. – Doszło także do trzech wypadków, w tym do dwóch wypadków w udziałem pieszych. Cały czas prowadzimy działania ukierunkowane właśnie na niechronionych uczestników ruchu drogowego. To są zarówno piesi, jak i rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści. Tylko w czwartek przeprowadziliśmy działania krajowe pod kryptonimem NURD. Wzięło w nich udział 44 policjantów, którzy ujawnili 110 wykroczeń – mówi Marta Ladowska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Ponadto w nocy z soboty na niedzielę, w trakcie akcji „Trzeźwość” stróże prawa skontrolowali 769 kierujących. Jeden z nich spożywał wcześniej alkohol.

Krzysztof Rygalik

Skip to content