Państwowa Straż Pożarna świętuje jubileusz 30-lecia

W piątek 3 czerwca Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie rozpoczęła obchody jubileuszu 30-lecia formacji. Podczas uroczystego apelu na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Sikorskiego wręczono liczne odznaczenia oraz nadano awanse. Jednym z udekorowanych był bp Andrzej Przybylski.

Uroczystości przy ul. Sikorskiego wpisały się w celebrowanie Międzynarodowego Dnia Strażaka, który co prawda obchodzony był 4 maja, ale wówczas Straż Pożarna uczestniczyła w ceremoniach centralnych, organizowanych w Warszawie. Częstochowskie obchody 3 czerwca otworzył Komendant Miejski PSP dla m. Częstochowy bryg. Marek Radosz:

Dzisiejsze święto, przypadające w roku jubileuszu 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej to okazja do refleksji i podsumowań. Ale też do wspomnień o ludziach, którzy tworzyli naszą formację. To dzięki nim Państwowa Straż Pożarna jest dzisiaj w pełni profesjonalną służbą.

Fot. Radio Fiat

Komendant Straży Pożarnej oprócz wręczenia odznaczeń i awansów swoim podkomendnym oraz członkom OSP, udekorował także osoby szczególnie zasłużone dla częstochowskiej Straży Pożarnej. Wśród nich znaleźli się parlamentarzyści i samorządowcy, działacze społeczni oraz księża kapelani. Jednym z kapłanów, którzy przyjął od Komendanta odznaczenie był bp Andrzej Przybylski, który w kilku słowach podkreślił, że w służbie strażackiej, oprócz doskonałego wyposażenia, przede wszystkim ważny jest hart ducha strażaków:

Bardzo ważne są wiedza, umiejętności, środki, technika, sprzęt – Wy lepiej ode mnie to wiecie. Ale i tak sprawcą wszystkiego jest człowiek, i to silnego ducha. I tego bardzo serdecznie chcę życzyć naszym częstochowskim strażakom: takiej duchowej siły, takiej ludzkiej mocy, bo te wszystkie najdroższe sprzęty są świetne, ale nic nie poradzą bez siły ducha.

Państwowa Straż Pożarna, jaką dzisiaj znamy została powołana do życia ustawą o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku, jednak faktyczny początek działania tej formacji datuje się na 1 lipca 1992 roku.

Skip to content