Parafialny Bank Ciuszków dziecięcych na Błesznie zaprasza

W parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Częstochowie od kilku lat funkcjonuje Bank Ciuszków dziecięcych. Rodzice mogą w nim znaleźć ubranka dla dzieci w różnym wieku i nieodpłatnie je wypożyczyć, wymienić albo zostawić ubranka, z których ich dzieci już wyrosły. Mówi koordynatorka banku Anna Moneta z Domowego Kościoła.

– Pomysł wypłynął od ks. proboszcza parafii. Pojawiała się potrzeba, by wesprzeć pewne rodziny w doraźny sposób. Z czasem inicjatywa ta rozszerzyła się i z banku ciuszków mogą korzystać wszyscy – za równo parafianie, jak i osoby spoza parafii – opowiada Anna Moneta. – Gromadzimy ubranka dziecięce, które są w dobrym stanie i nadają się do użycia. Każda potrzebująca osoba może przyjść i takie ubranka wypożyczyć. Można przynieść swoje za małe już na dziecko ubranka i wymienić je na większe. Ponieważ tych ubranek zaczęło się gromadzić coraz więcej, zaczęliśmy dzielić się nimi również z potrzebującymi za granicą. Część paczek została już wysłana na Ukrainę, do Papui Nowej Gwinei oraz do Tanzani – dzieliła się koordynatorka Banku Ciuszków.

Pomysł został życzliwie przyjęty przez parafian i okolicznych mieszkańców. Dziecięce ciuszki są regularnie segregowane według rozmiarów i rodzajów przez zaangażowane w bank mamy.

– Początkowo chcieliśmy się skupić raczej na młodszych dzieciach do 6-go roku życia, ale okazało się, że dostajemy również ubranka dla starszych dzieci, a nawet nastolatków. Nie zawsze każdą potrzebną rzecz się znajdzie, ale wybór jest całkiem spory – mówi Anna.

Bank ciuszków nie tylko pomaga rodzicom w ubiorze ich dzieci, ale jest również formą ewangelizacji i sprzeciwu wobec konsumpcyjnego stylu życia.

– Jako koordynatorzy widzimy w tym oddolną ewangelizację. Jest to zaproszenie do Kościoła wszystkich, nie tylko tych, którzy chcą się spotkać w tym momencie z Panem Bogiem. Często od materialnej pomocy się to zaczyna – stwierdza Anna Moneta. – Chcemy naszą działalnością promować ideę niekonsumpcyjnego społeczeństwa. W naszych domach często są przedmioty, których nie potrzebujemy, jak choćby ubranka, z których dzieci już wyrosły, a z których ktoś inny może skorzystać. Dzięki temu nie generujemy kolejnych kosztów i sztucznych potrzeb – podsumowuje.

Ubranka dla dzieci można składać każdego dnia w zakrystii kościoła po Mszy św. lub w kancelarii. Bank ciuszków zaprasza po odbiór ubranek w każdą 2-gą sobotę miesiąca o godzinie 11:00 na plebanii parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika. Bank Ciuszków ma również swój fanpage na Facebooku.

KG