Nowy rok przynosi wiele zmian. Te, których się obawiamy, to podwyżki. Czekają nas zmiany w PIT, CIT oraz VAT. Przedsiębiorcy zapłacą po raz kolejny wyższe składki do ZUS. Wzrosną podatki lokalne oraz rachunki za energię.

Pytanie czy podwyżki dotkną mieszkańców Częstochowy? Czy np. wzrosną czynsze? Jak informuje Anna Wojtysiak z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, takich podwyżek TBS nie przewiduje, choć firma Fortum S.A. wprowadziła podwyżki od nowego roku:

– Na ten moment ZGM TBS w Częstochowie nie przewiduje podwyżek czynszu. Natomiast to, że my jako zarządca nie podniesiemy stawki to nie znaczy, że nie zwiększą opłat podmioty niezależne od spółki. Już 1 stycznia 2023 roku podwyżkę za ciepło sieciowe o 40 proc. wprowadziło Fortum. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie ma na to żadnego wpływu. Natomiast obecnie musimy obserwować sytuację w kraju, poczynania gospodarcze rządu, poziom inflacji oraz politykę finansową NBP. I wyłącznie od tego może zależeć w przyszłości (choć nie musi) ewentualny wzrost opłaty za czynsz.

Od 1 stycznia za paliwo liczony jest podatek 23%, zamiast 8%, jak było to przez 2022 rok. Czy wpłynie to np. na podwyżkę cen biletów MPK. Czy miasto, szukając grosza, podniesie np. ceny za parkowanie w stresie płatnego parkowania. Na te pytania odpowiada Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie:

– Wiadomo, że Nowy Rok jest taką datą graniczną do tego by coś wprowadzić nowego. Tutaj nic nowego nie zostało wprowadzone. Ale jak się będą ceny układały, inflacja i wszystko inne na przestrzeni kolejnych miesięcy trudno powiedzieć. Jeśli benzyna będzie kosztowała 10 zł czy 12 zł, co też nie jest wykluczone, bo kiedyś też nie mogliśmy sobie wyobrazić, że ropa będzie kosztowała 7 zł. Tymczasem na tę chwilę, jeśli chodzi o zmiany nowe w taryfach biletowych parkingowych i taryfach komunikacyjnych na początku tego roku nie ma.

Rok 2023 nie będzie łatwy. Musimy się uzbroić w cierpliwość i możliwe, że „przycisnąć pasa”, bo jeszcze ceny mogą nas w tym roku niejednokrotnie zaskoczyć.

Skip to content