Polska i Litwa po raz trzeci na wspólnej konferencji

W Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana „Proces komunikacji i jego znaczenie w nowoczesnym społeczeństwie kadr medycznych”.

Konferencja miała miejsce w sobotę 16 listopada w Auli im. prof. dr hab. Jerzego Dietla i rozpoczęła się o godz. 9:00.

– Będziemy poruszać zakres komunikacji wielokulturowej w pielęgniarstwie oraz omawiać wspólne badania z naukowcami z Litwy, które miały na celu stwierdzić, jak komunikują się kadry medyczne w szpitalach – mówi Joanna Wojtyra, rektor uczelni. – My, jako Wyższa Szkoła Zarządzania, badaliśmy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie – respondentami byli pacjenci oraz kadra medyczna zatrudniona w szpitalu. Nasi przyjaciele z Kowna badali z kolei tamtejszy szpital. W dniu dzisiejszym będziemy zaś przedstawiać wnioski, do jakich doszliśmy i omawiać zalecenia poprawy w zakresie komunikacji w ochronie zdrowia – podsumowuje Wojtyra.

Konferencja zrealizowana została we współpracy z litewską placówką naukową Kauno Kolegija. O litewskiej perspektywie tej współpracy mówi Virginija Piligrimiene, wykładowca uczelni.

– Przyjechaliśmy z Litwy w 4 osoby z Kauno Kolegija na konferencję, dotyczącą komunikacji we współczesnym świecie. Przedstawimy dwa tematy. Jeden z nich brzmi “Gospodarka litewska i ochrona zdrowie na Litwie”, a drugi to po prostu wyniki badań, które przeprowadzaliśmy razem z Wyższą Szkołą Zarządzania w Częstochowie. Nasze badania w zakresie komunikacji dotyczyły Regionalnego Szpitala w Kownie – dodaje wykładowca.

Pomysł na wspólne badania pojawił się po I Międzynarodowej Konferencji, która odbyła się w 2017 roku, a której tematem była komunikacja w ochronie zdrowia. Współpraca obu uczelni ma miejsce aż po dziś dzień i będzie kontynuowana w kolejnych latach.

MSI

Skip to content