Pomimo zimy na drogach i ulicach bezpiecznie

W miniony weekend częstochowska policja nie odnotowała na drogach miasta żadnego wypadku z udziałem poszkodowanych. To bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę, że warunki pogodowe w ostatnim czasie dla kierowców nie są najkorzystniejsze.

Doszło jednak do 29 kolizji oraz wielu nadużyć popełnianych przez kierowców.

– Policjanci ujawnili 268 wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym, z czego 169 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Trzech kierujących straciło swoje uprawnienia za nadmierne przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Zatrzymano też czterech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę w stanie po spożyciu alkoholu. Ponadto mundurowi zatrzymali 21 dowodów rejestracyjnych, głównie za brak aktualnych badań technicznych. Przeprowadzili również prawie 2 tys. badań na zawartość alkoholu w organizmie wśród kierujących – mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Dużo pracy mieli też częstochowscy strażacy, których zakres działania jest inny, niż policji. Według informacji podanych przez mł. bryg. Kamila Dzwonnika z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie strażacy uczestniczyli m.in. podczas usuwania skutków śmiertelnego wypadku.

– Najpoważniejszym zdarzeniem było potrącenie pieszego przez pociąg, do którego doszło w piątek przed godz. 23:00 w Blachowni. Ponadto w miniony weekend jednostki ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do 23 sytuacji. 15 z nich powstało w Częstochowie, a 8 na terenie powiatu. Prowadzone działania to gaszenie jednego pożaru sadzy w kominie, usuwanie skutków 21 miejscowych zagrożeń oraz wyjazd do jednego alarmu fałszywego, powstałego w budynku akademika przy ul. Dekabrystów – powiedział oficer prasowy KM PSP w Częstochowie.

W ciągu ostatnich trzech dni dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli 114 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców miasta. Najwięcej z nich (31 zgłoszeń) dotyczyło uwag porządkowych. W pilnowaniu porządku na ulicach miasta przydatny był miejski monitoring.

– W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili dwie obserwacje, które wymagały interwencji służb. Obie interwencje zrealizowali strażnicy miejscy. Oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców miasta częstochowscy strażnicy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej. W sobotę na cmentarzu Rocha i Cmentarzu Kule odbyły się obchody 159. rocznicy Powstania Styczniowego. Brali w nich aktywny udział częstochowscy strażnicy miejscy, a także członkowie Częstochowskiego Koła ZOR RP – poinformował Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

W ubiegłym tygodniu operatorzy miejskiego monitoringu zaobserwowali kradzież elementów metalowych z terenu byłej elektrociepłowni przy ul. Mirowskiej. Dzięki informacjom od operatorów monitoringu wizyjnego w poprzedni weekend strażnicy ujęli mężczyznę, który z jednego z punktów medycznych ukradł przewód od monitora EKG. W obu przypadkach sprawcy zostali zatrzymani i przekazani w ręce policji.

BNO

Skip to content