Karmy, koce i dużo miłości – tego potrzebują podopieczni częstochowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wszyscy chętni mogą wesprzeć placówkę materialnie oraz poprzez wolontariat.

Częstochowskie schronisko mieści się w dzielnicy Dąbie przy ul. Gilowej. Pracownicy zapewniają czworonogom kąt do spania, wyżywienie i opiekę weterynarza. Oferują też swoje towarzystwo, jednak każda dodatkowa para rąk do pracy ułatwia lepsze funkcjonowanie placówki. Schronisko zachęca więc do wolontariatu. Jak mówi Dominika Luboń, pracownik placówki – taka forma pomocy uczy nie tylko odpowiedzialności, ale przede wszystkim uwrażliwia.

– Odrobina miłości od wolontariuszy, zaopiekowania się, wzięcia na spacer, wyczesania, wygłaskania powoduje, że zwierzęta są bardzo wdzięczne. Widać to w ich oczach. Potem widać jak dany piesek czy kotek rozkwita przy wolontariuszu. Największą nagrodą jest dla nas znalezienie zwierzakowi nowego, kochającego domu. Jeśli widzimy, że jest w nim szczęśliwy, wtedy jest to dla nas największa radość. Praca wolontariusza jest bezinteresowna, ale płynące z niej profity są o wiele ważniejsze niż dobra materialne.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 16 rok życia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej schroniska, a następnie przyjść do jego siedziby i zapisać się na kurs szkoleniowy. O tym, w jaki sposób jeszcze można wspomóc zwierzęta, mówi Marta Pasieka – Inspektor ds. Promocji i Administracji w schronisku.

– Form pomocy w schronisku jest naprawdę bardzo dużo. Oczywiście cały czas potrzebujemy ciepłych, kochających domów dla naszych podopiecznych, na czym najbardziej nam zależy. Nie jest to takie łatwe, dlatego wychodzimy z propozycją pomocy naszym podopiecznym. W okresie zimowym, który w tym roku jest dla nas bardzo łaskawy przez brak śniegu i mrozów, potrzebujemy głównie karmy – dobrej jakości, w której składzie znajduje się minimum 23% białka. Przebywają u nas też chore i starsze zwierzęta, dla których taka karma jest niezbędna do zachowania sił.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w 1985 roku jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. Liczyło wtedy tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków. Od 1991 roku prowadzenie schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Sytuacja zwierząt znacznie się poprawiła i przez lata systematycznie ulega poprawie.

ABK

Źródło foto: www.schroniskoczestochowa.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content