Wojna na Ukrainie trwa, zatem pomoc osobom poszkodowanym w tym kraju wciąż jest potrzebna. Wolontariusze Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w czwartek, 25 stycznia pakowali paczki z żywnością i artykułami higienicznymi dla potrzebujących zza wschodniej granicy.

Sofia z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśniła, gdzie dokładnie trafią paczki:

– Te paczki są wyznaczone dla dzieci, które są ofiarami wojny, które ucierpiały na terenach okupowanych przez Rosję. Te paczki też wyślemy do magazynu w Leżańsku, czyli w Caritas Polskę jeszcze, a następnie te paczki zostaną przekazane do Caritas Spes Ukraina i Caritas Spes już zawiezie te paczki bezpośrednio do domów dziecka, gdzie przebywają dzieciaki z terenu wojny. Wiemy, że u nas też w Świętej Puszczy są dzieci z Ukrainy. Tak samo wiele ośrodków zostało po prostu przetransportowane gdzieś na zachodnią Ukrainę i w tych terenach też znajdują się dzieciaki, które potrzebują takiej pomocy.

– Chodzi o to, by dane gospodarstwo domowe, dana osoba były przez jakiś czas samowystarczalne – powiedziała Sofia i przypomniała, że to nie pierwsza taka akcja organizowana przez Caritas:

– To jest już chyba trzecia edycja, jak pakujemy te paczki, tylko poprzednie edycje były wyznaczone po prostu na teren Polski. Były wyznaczone dla Ukraińców jako pomoc, a w tym roku właśnie organizowaliśmy dla dzieci, tak, bo wiadomo, że najwięcej też cierpią dzieci przez tą wojnę i pod tym względem tym chciałyśmy w tym roku pomóc tym dzieciom.

Każda paczka zawiera około 30 produktów – żywności z długim okresem przydatności do spożycia i artykułów higienicznych. Te drugie stają się coraz bardziej potrzebne, bo z powodu wojny przybywa osób z niepełnosprawnościami. Kilkunastokilogramowa paczka to konkretna i wymierna pomoc. Rodzinie z dwójką dzieci wystarczy mniej więcej na dwa tygodnie, a jednej potrzebującej osobie – na około miesiąc.

Skip to content