Powstaje Klinika „Budzik” dla dorosłych

W południe 15 lipca w Warszawie w obecności ministrów Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, Prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Teresy Bogiel oraz Ewy Błaszczyk, prezes fundacji „Akogo?”, miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie Kliniki „Budzik” dla dorosłych. To miejsce, w którym będzie udzielana pomoc dorosłym osobom w śpiączce oraz ich najbliższym z terenu całej Polski.

Projekt powstającej kliniki “Budzik”/ fot. Fundacja “Akogo?”

O stanie zaawansowania prac nad budową kliniki mówi Ewa Błaszczyk-Janczarska, Prezes Fundacji „Akogo?”:

– Trzeci raz próbujemy wmurować ten kamień węgielny, trzeci termin aktu erekcyjnego, pandemia, ale jak widać dało się w pandemii budować, nie tylko “Budzik”, ale też bardzo dużo rzeczy się wybudowało, dlatego więc ten resort akurat miał do przodu. Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że to jest w takim stanie. Mamy takie plany żeby w 2022 r. jesienią oddać ten budynek i żeby tu się znaleźli pierwsi pacjenci. Wszystko do tej pory idzie bardzo dobrze – powiedziała Ewa Błaszczyk-Janczarska. – Przewiduję, że – tak, jak teraz porwały się trochę łańcuchy dostaw i te materiały budowlane drożeją, i tak nie widać końca tego podnoszenia się tego do góry – ale jesienią będziemy chcieli zorganizować tzw. strzechę. Nie będę ukrywać: również po to, żeby był pretekst medialny, żeby powiedzieć na cały kraj tak naprawdę ile nam brakuje do skończenia tego obiektu, bo chyba się odwołamy do wszystkich ludzi dobrej woli – stwierdziła działaczka.

Ewa Błaszczyk jest bardzo zaangażowana w pomoc osobom w śpiączce/fot. Fundacja “Akogo?”

Działalność istniejących już klinik „Budzik” w Polsce zaowocowała już powrotem do zdrowia wielu młodszych i starszych pacjentów. Jak podkreśliła Ewa Błaszczyk-Janczarska, jej Fundacja chce rozwijać swoją działalność przy wykorzystaniu wyników najnowszych badań naukowych.

– W “Budziku” dziecięcym wybudziło się ponad 80 osób. W “Budziku” dla dorosłych w Olsztynie ponad 30. My się powoli przesiadamy na temat nauki i badań naukowych, aby zobaczyć co świat – na obecnym poziomie rozwoju – może zaproponować takiemu pacjentowi. Tych badań na świecie jest bardzo dużo i rzeczywiście nauka fokusuje się w tej chwili na mózg i system nerwowy. Coraz szybciej żyjemy, w coraz większym napięciu, coraz więcej jest chorób degeneracyjnych mózgu – stwierdziła działaczka. – Jeśli by się nam udało w tym planie naukowo-badawczym – a współpracujemy z PAN-em i właściwie z wieloma ośrodkami badawczymi na świecie, które są tym tematem zainteresowane – odbudować połączenie neuronowe w mózgu, to nie tylko dla śpiączki, dla komy, ale byłoby to również możliwością zaradzenia wszystkim chorobom neurodegeneracyjnych mózgu, a więc temu, co nas nas na świecie – i to, coraz młodszych ludzi – coraz bardziej dotyka – powiedziała Ewa Błaszczyk-Janczarska.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro obecny na uroczystości podkreślił, że wydarzenie wmurowania aktu erekcyjnego ma również wymiar symboliczny, ponieważ pokazuje, że zło można przekuć w dobro.

– Złe czyny, mogą skutkować też i dobrem w postaci środków, jakie w ten sposób – poprzez wymiar sprawiedliwości i jego działanie – można było pozyskać i przekazać w sposób roztropny i mądry na przedsięwzięcie, które będzie służyć dobru w najszlachetniejszym tego słowa znaczeniu. Po to powstał kiedyś i działa piękny ośrodek, inicjatywa, stowarzyszenie pani prezes Ewy Błaszczyk i wszystkich ludzi dobrej woli, których potrafiła zebrać w ten piękny ruch – można powiedzieć – wokół tej inicjatywy kierowany dobrocią serca. Za tym ruchem idą też konkretne działania, czasami też instytucji państwa, które wspiera to, co może przynieść dobre owoce – zaznaczył minister sprawiedliwości. – Tak właśnie jest w przypadku Funduszu Sprawiedliwości, który właśnie w tym celu powstał i przekazuje na tę ważną inwestycję 37 milionów złotych po to, aby służyły one profesjonalnej opiece wobec osób, które znalazły się w śpiączce – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Wśród wmurowujących akt erekcyjny był minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro/fot. Fundacja “Akogo?”

Jak zaznaczył Zbigniew Ziobro klinika „Budzik” będzie nie tylko pomagać samym pacjentom dotkniętym śpiączką, ale także ich najbliższym.

– To jest też ten walor medyczny wynikający z tego projektu i całego pomysłu, ale po to, aby iść tą drogą czynienia cudów – można powiedzieć – bo chyba tak, w kategoriach ludzkich, można mówić, jeśli tak wiele dzieci mogło się wybudzić dzięki zaangażowaniu czasami tak niewielu, ale jakże z pasją realizujących swoje zadanie osób tak jak i ze stowarzyszenia, jak i osób z personelu medycznego i tych wszystkich, którzy sprawiają, że to, co wydaje się niemożliwe, staje się możliwym – stwierdził Zbigniew Ziobro. – I teraz jest ciąg dalszy tego dzieła, które pani Ewa realizuje pociągając za sobą wielu – jak jeszcze raz podkreślę – wspaniałych ludzi, przed którymi chylę czoła i chciałbym im złożyć jeszcze raz wyrazy podziękowania i szacunku za to, że to przedsięwzięcie jest realizowane, życzyć też wytrwałości, życzyć też takiego sukcesu mierzonego uśmiechem, radością! Niech to słońce, które dzisiaj tak świeci nad nami, będzie symbolem tego uśmiechu tych, którzy będą budzić się ze śpiączki, będą wdzięczni za tą pomoc, wsparcie i będą cieszy się ze wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie, że jest to przedsięwzięcie niosące tak dobre i piękne owoce – podsumował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ewa Błaszczyk – Janczarska odczytała treść „Aktu erekcyjnego”, który został włożony do tuby i zamurowany przed budynkiem powstającej kliniki/fot. Fundacja “Akogo?”

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreślił jak ważne zadanie i misję ma fundacja „Akogo?” prowadzona przez Ewę Błaszczyk.

– Fundacja pani Ewy Błaszczyk, fundacja “Akogo?” to instytucja bardzo ważna i bardzo potrzebna. Wspólnie z ks. Wojciechem Drozdowiczem powstała inicjatywa dzięki której właśnie wiele osób, wiele rodzin może spełniać marzenia o przywróceniu do zdrowia ich bliskich, którzy zapadli w śpiączkę, a to jest ponad 600 osób rocznie, z czego ponad połowa to są ofiary przestępstw, wypadków komunikacyjnych czy też osoby pokrzywdzone przemocą – powiedział minister. – Dla Funduszu jest to bardzo ważna inicjatywa, bo celem Funduszu jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, stawianie na pierwszym miejscu ofiary i właśnie współpraca z Fundacją “Akogo” pani Ewy Błaszczyk jest właśnie bardzo dobrym przykładem realizacji tej misji Funduszu – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Prace na budowie – pomimo pandemii – idą pełną parą/fot. Fundacja “Akogo?”

Marcin Romanowski stwierdził, że fundacja „Akogo?” ma na swoim koncie wiele sukcesów.

– To jest miejsce, w którym właśnie osoby w śpiączce będą mogły znaleźć pomoc, osoby po ciężkich urazach mózgu np. i ten sprzęt rehabilitacyjny,  medyczny, diagnostyczny, obrazowy, który będzie już niedługo w murach “Budzika” dla dorosłych, powstającego przy Szpitalu Brudnowskim, jest gwarancją tego, że te szanse na powrót do zdrowia i uczynienie zadość również sprawiedliwości będzie rzeczywiście miało miejsce – powiedział minister Marcin Romanowski. – Tutaj znajdą opiekę osoby właśnie po ciężkich wypadkach. 3000 m2, trzy piętra, co jest też – wydaje mi się – bardzo ważne i unikatowe na skalę światową to to, że w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny pacjentów będą włączone całe ich rodziny, co jest bardzo ważne w całym procesie przywracania osób w śpiączce do zdrowia – stwierdził minister.

Na finale spotkania, współzałożyciel Fundacji „Akogo?”, ks. Wojciech Drozdowicz dokonał symbolicznego poświęcenia budowy i odczytał modlitwę/fot. Fundacja “Akogo?”

Klinika BUDZIK została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Pobyt i rehabilitacja w klinice są całkowicie bezpłatne. Otwarcie kliniki BUDZIK, pomagającej wybudzić się ze śpiączki dorosłym, planowane jest na 2022 r. Będzie to w roku jubileuszu 20-tu lat istnienia Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Patronat honorowy nad realizacją inwestycji objęła małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.

Skip to content