Pozycjonowanie powietrznej pompy ciepła – na co zwrócić uwagę

Ustawienie powietrznej pompy ciepła jest kluczową kwestią przy instalowaniu tej technologii odnawialnej w Twoim domu. Oto pięć kroków, które musisz wziąć pod uwagę.
Powszechnie uważa się, że jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona po południowej stronie nieruchomości, gdzie będzie korzystać z ciepła słonecznego. Istnieje jednak wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy umiejscawianiu powietrznej pompy ciepła i niestety słońce jest tylko jednym z nich.
W rzeczywistości wybór miejsca ustawienia powietrznej pompy ciepła powinien być podyktowany lokalizacją zapewniającą swobodny przepływ powietrza, odległością od przewodów dystrybucyjnych, skutecznym ograniczeniem hałasu i oczywiście estetyką – a nie tylko orientacją na słońce.

Odległość od rozdzielacza jest kluczowa
Podczas instalacji powietrznej pompy ciepła bardzo ważna jest odległość od jednostki zewnętrznej pompy ciepła do rozdzielacza grzewczego lub zasobnika ciepłej wody. Niezależnie od odległości, rury będą musiały być zaizolowane. Dłuższy odcinek rur będzie powodował większe straty ciepła, będzie wymagał lepszej izolacji i może mieć większe zapotrzebowanie na energię pompy cyrkulacyjnej, co zwiększy koszty związane z powietrzną pompą ciepła – nie tylko koszty instalacji, ale także koszty eksploatacji. Rury powinny być jak najkrótsze i zaizolowane wysokiej jakości, wodoodporną, odporną na promieniowanie UV i zabezpieczoną przed gryzoniami izolacją.

Hałas przy rozmieszczaniu powietrznej pompy ciepła
Ważne jest również to, czy pompa ciepła będzie Ci przeszkadzać. Większość nowych pomp ciepła nie jest zbyt głośna, a poziom hałasu jest obliczany przez instalatora. Jednak jeśli pompa zostanie umieszczona za oknem sypialni lub tuż obok patio czy werandy, a nawet obok okien sąsiadów, to hałas może być problemem, gdy pracuje ona z pełną mocą mamtoo.pl

Orientacja na południe nie zawsze jest najlepsza
Bezpośrednie światło słoneczne nie jest korzystne, chyba że pompa ciepła jest pokryta śniegiem. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dach, który ochroni pompę ciepła i zapewni swobodny przepływ powietrza. Argumentem może być to, że powietrze wokół pompy ciepła będzie cieplejsze po południowej stronie nieruchomości, ale niekoniecznie jest to prawdą, ponieważ powietrzna pompa ciepła porusza dużą ilość powietrza, do około sześciu metrów sześciennych na sekundę, a sprężarka włącza się dopiero wtedy, gdy wentylator pracuje przez kilka minut. Powietrze będzie wtedy chłodniejsze, a więc nie będzie korzyści z ustawienia urządzenia na słońcu po południowej stronie budynku.

Ustawianie powietrznej pompy ciepła przy parkingu lub ścieżkach
Twoja pompa ciepła powinna być ustawiona w miejscu, w którym jest swobodny przepływ powietrza, z wolną przestrzenią około dwóch metrów przed wentylatorem oraz bez bezpośredniego dominującego wiatru, który przeciwdziałałby działaniu wentylatora. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wychodzące z pompy ciepła może być o około 10 stopni chłodniejsze od otoczenia (nawet w zimie) i jeśli to chłodne powietrze zostanie zwarte z powrotem do pompy ciepła, obniży to jej wydajność.
Ponieważ powietrze jest zimne, warto unikać ustawiania pompy ciepła w pobliżu chodników, zaparkowanych pojazdów lub wrażliwych roślin. Kiedy temperatura otoczenia jest niższa niż 10 stopni, powietrze wychodzące z pompy ciepła może mieć temperaturę poniżej zera – może to spowodować zamarznięcie ścieżki, pojazdów lub roślin znajdujących się przed nią, powodując zagrożenie bezpieczeństwa lub straty materialne.

Skip to content