Szczepienia/fot. gov.pl

Rozwijanie infrastruktury Narodowego Programu Szczepień to jedno z założeń przygotowujących Polskę na zwiększone dostawy szczepionek. Aby proces podawania produktów przebiegał jeszcze sprawniej, 19 kwietnia uruchomiono 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Łącznie w całym kraju będzie ich ponad 600. Już niedługo tego typu działalność prowadzona będzie także w Częstochowie i powiecie. Funkcjonowanie istniejących już punktów, które realizują program szczepień zgodnie z przyjętym harmonogramem nie zmieniło się.

Przypomnijmy, że w powiecie częstochowskim do tej pory szczepienia przeciwko Covid-19 odbywały się w 33 podmiotach. Niektóre z okolicznych gmin otwierały nawet po kilka punktów. Były też takie, w których funkcjonowania nie rozpoczął żaden. – Chcemy niwelować skutki epidemii, dlatego chętnie włączamy się we wszelkie inicjatywy jej zwalczania – mówi starosta częstochowski Krzysztof Smela:

– Pierwszą taką akcją było przeprowadzenie wymazów dla mieszkańców, z czego skorzystało sporo osób. Powiat częstochowski, wspólnie z samorządami i punktami medycznymi z Koniecpola oraz Rzerzęczyc przygotowały dwa punkty szczepień. Jesteśmy już po odbiorze NFZ-u. Mam nadzieję, że zadeklarowane minimum – po 200 szczepień dziennie – zostanie spełnione.

W Częstochowie punkty szczepień powstaną w placówkach na Kucelinie oraz na Zawodziu. Jako pierwszy (od 27 kwietnia) zaczął funkcjonować ten przy alei Pokoju, o czym mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego:

– Punkt przygotowany w obiekcie przy alei Pokoju jest odpowiednim miejscem. W zeszłym roku przez kilka miesięcy służył nam jako izolatorium w momencie badania ludzi, których przyjmowaliśmy na zabiegi planowe. Postanowiliśmy ten budynek wykorzystać i stworzyć w nim miejsce do szczepień. Jest tu dużo miejsca, co ułatwia zachowanie dystansu społecznego. Są też miejsca parkingowe, a w pobliżu możliwość zatankowania samochodu.

Pacjenci obsługiwani będą w czterech (trzyosobowych) stanowiskach od godz. 8.00 do 20.00. Warunkiem jest wcześniejsza rejestracja w systemie. Telefony do kontaktu z punktem to (34) 367-39-02 oraz (34) 367-39-94.

Od 28 kwietnia Punkt Szczepień Powszechnych powstanie również w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej, o czym mówi dyrektor placówki Wojciech Konieczny:

– Jesteśmy gotowi i czekamy na dostawy szczepionek. W tym tygodniu mamy ich dostać 630. Punkty, które w tej chwili działają w naszym szpitalu obsługują tzw. szczepienia populacyjne. W tych punktach szczepione są osoby z odpowiednich grup wiekowych, tzw. grup zero czy pacjenci, którzy przyjechali po 2 dawkę.

W ramach punktu pracować będą dwa (trzyosobowe) stanowiska, przystosowane do podawania szczepionki firmy Pfizer.

Wszelkie informacje dotyczące szczepień w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie uzyskać można telefonicznie, dzwoniąc na numer (34) 370-23-41.

Zapisy na szczepienia w dwóch częstochowskich punktach szczepień powszechnych odbywają się za pomocą infolinii 989.

Liczba osób zarejestrowanych oraz zaszczepionych w tych punktach uzależniona będzie od wielkości dostaw kolejnych partii szczepionek.

ABK

Skip to content