Realizacja eko-projektów Laudato Si do końca maja

Źródło fot. facebook.com/Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie

Do końca maja szkoły biorące udział w projekcie Laudato Si muszą ukończyć swoje ekologiczne projekty. „Inicjatywy ekologiczne Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 2021” to inwestycje mające na celu szerzenie ekologicznej wrażliwości wśród dzieci i młodzieży.

Ze środków pozyskanych w ramach konkursu placówki realizują działania, jakie wymyślono podczas tworzenia projektów konkursowych. Dzięki nim w ostatniej odsłonie konkursu pięć częstochowskich szkół zmieni swoje oblicza na bardziej „Eko”. Jedną z nich jest Szkoła Przysposabiająca do Pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Antoniego z Padwy.

– M.in. dbamy o kwiaty w szkole i klasach oraz w domach. Pilnujemy, aby woda była zakręcona, zbieramy makulaturę oraz baterie. Jeśli jest taka potrzeba, wychodzimy i sprzątamy teren dookoła szkoły. W ubiegłym tygodniu pogoda nam sprzyjała, w związku z tym zagospodarowaliśmy fragment szkolnego placu. Kupiliśmy narzędzia i posadziliśmy dużo kwiatów. Było to mnóstwo pracy, która się opłacała, bo rodzice naszych dzieci już mogą podziwiać efekty – mówiła Barbara Polańska, nauczyciel zajęć praktycznych.

W najbliższym czasie szkoła planuje kompostowanie bio-odpadów, a następnie wykorzystywanie ich podczas sadzenia nowych roślin. Kompostownik do tego celu został już zakupiony, jednak to nie jedyne, w co szkoła chce zainwestować.

– Planujemy zakupić altankę na narzędzia. Chcemy też dosadzać kolejne rośliny. W tym roku będziemy dbali przede wszystkim o nasz ogród i segregację śmieci. Uczymy też dzieci tego, że zanim coś wyrzucimy, możemy to wykorzystać w inny sposób. Jest to przydatne szczególnie w naszej szkole, gdzie mamy dużo zajęć praktycznych – dodała nauczycielka.

Poza SPSK udział w konkursie biorą także Szkolne Koła Caritas przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Zespole Szkół Przemysłu, Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta.

Dotychczasowe projekty, poza Szkołą Podstawową nr 8, zakończyła również Szkoła Podstawowa nr 38 im. Ludwika Zamenhofa, Szkoła Podstawowa w Stobnicy, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Gidlach.

BNO

 

Skip to content