Rekrutacja do częstochowskich szkół średnich zakończona

W ubiegłym tygodniu ósmoklasiści poznali wyniki naborów do szkół średnich. Do 30 lipca mieli czas na chęć wyrażenia nauki w wybranej placówce oraz dostarczenie potrzebnych dokumentów. Natomiast w poniedziałek 2 sierpnia szkoły ponadpodstawowe ogłosiły ostateczne listy przyjętych. Po pierwszych ogłoszonych wynikach wolne miejsca były we wszystkich częstochowskich szkołach. Jak sytuacja wygląda obecnie?

W tym roku szkoły w naszym mieście przygotowały 3324 miejsca dla absolwentów szkół podstawowych. Jak się okazało, nawet taka liczba miejsc była za mała. O tym, jak przebiegała tegoroczna rekrutacja w Częstochowie mówi naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski:

– Rekrutacja na pewno była inna niż w poprzednich latach. Licea wybrało 57% uczniów, 36% technika, a szkoły branżowe tylko 7%. Na przykład w poprzednim roku 51% procent zainteresowanych było liceami. W związku z tak dużym zainteresowaniem zdecydowaliśmy się utworzyć dodatkowe klasy w VIII Liceum Samorządowym oraz V Liceum im. Adama Mickiewicza. Natomiast, żeby nie było boksowania między dyrektorami, która szkoła była lepsza –  ogromne zainteresowanie wszystkim częstochowskimi szkołami. Jeśli chodzi o rekrutacje na ten moment około 200 uczniów jeszcze jest poza systemem. Rekrutacja tak naprawdę nadal trwa. Do końca sierpnia będziemy cały czas śledzili nabór.

Czy po poniedziałkowym ogłoszeniu list w pełni zakwalifikowanych są jeszcze wolne miejsca dla tych, którzy jeszcze nie zostali nigdzie przyjęci?

– Odsyłam rodziców oraz uczniów na stronę slaskie.edu.com.pl. Tam cały czas w zakładce wolne miejsca pojawiać się placówki, gdzie uczniowie będą mogli się ewentualnie jeszcze dostać. Pojedyncze miejsca są jeszcze we wszystkich liceach ogólnokształcących. Trochę więcej jest w technikach, natomiast najwięcej miejsc jest w szkołach branżowych. Cały czas mamy więcej wolnych miejsc niż uczniów poza systemem.

Informacje odnośnie obecnie wolnych miejsc można znaleźć tutaj.

Jak wyglądała rekrutacja z punktu widzenia szkoły zapytaliśmy dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie – Jadwigę Sipę:

– Jeśli chodzi o rekrutacje mieliśmy bardzo dużo kandydatów. Najbardziej oblegane klasy to: biologiczno-chemiczne oraz matematyczno-fizyczne. Progi punktowe są dosyć wysokie. W kwestii wolnych miejsc są to jednostkowe przypadki. Osoby zakwalifikowane wybrały inną szkołę. Każda poza Częstochową. Podań na te wolne miejsca mamy bardzo dużo. W najbliższym czasie będzie podejmowana decyzja.

Do wielu szkół, zarówno liceów jak i techników, obowiązywał wysoki próg punktowy. W pierwszej trójce jeżeli chodzi o licea znalazły się: II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta – 165 punktów, VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika – 163 punkty oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza – 162 punkty. Natomiast w kategorii techników przodowały Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego razem z Zespołem Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Reymonta, gdzie próg punktowy wynosił 112 punktów.

KP

Skip to content