Od kilku dni przy Dworcu PKS od strony ul. Sobieskiego można zobaczyć dziwną tablicę, która może sugerować, że plac, na którym dawniej były perony odjazdowe dla „pekaesów” kursujących po powiecie częstochowskim jest teraz „Dworcem PKS”. Natychmiast pojawiły się pytania, co z budynkiem Dworca?

Jak pamiętamy, spółka PKS Częstochowa przechodziła niedawno proces upadłościowy, wskutek którego część majątku upadłego wówczas częstochowskiego PKS-u została kupiona przez prywatnego inwestora. Ludwik Kubasiak, prezes zarządu obecnej spółki PKS Częstochowa wyjaśnia, że budynek Dworca jest obecnie własnością PKP S.A., przez co spółka PKS stoi przed koniecznością wprowadzenia zmian:

Przeprowadzamy pewne reorganizacje w zakresie przewozów pasażerskich. Ten duży dworzec nie do końca jest nam potrzebny. Zrobiono nam tam konkurencję, bo PKP ma w posiadaniu wszystkie nieruchomości dookoła i uruchomiono drugi dworzec (konkurencyjny) – GTV, w związku z tym stwierdziłem, że nie będę płacił tak wielkich pieniędzy za duży dworzec, którego nie mogę obsługiwać. Zamiar był taki, żebyśmy z tego dworca obsługiwali wszystkich przewoźników i tak też rozmawialiśmy w powiecie: kto wygra przetarg na powiatowe linie, będzie odjeżdżał z Dworca. Wszyscy chcieliby za złotówkę odjeżdżać, a my płacimy straszne pieniądze za ten Dworzec. W związku z tym zdecydowałem, że będziemy pracować na naszej części dworca.

Fot. Radio Fiat

Baner z napisem „Dworzec PKS Częstochowa” jest informacją dla przewoźników dalekodystansowych i rejsowych, z którymi PKS ma podpisane umowy. Baner informuje gdzie kierowcy autobusów rejsowych mogą się zatrzymywać w ramach podpisanych umów. Jest to rozwiązanie tymczasowe, podyktowane planowaną reorganizacją pracy w obrębie dawnego Dworca PKS:

Na razie nic się nie dzieje ale w najbliższym czasie będą tam zmiany. Przygotowujemy się do tego, bo kierowców, którzy przyjeżdżają z komunikacji krajowej czy międzynarodowej trzeba przyzwyczaić do nowych stanowisk odjazdowych. […] Dworzec autobusowy będzie, bo nie ma takiej możliwości, żeby go nie było. Będzie zreorganizowany, będzie mniejszy i będzie oparty na naszych autobusach.

Budki strażnicze, które możemy zobaczyć dookoła Dworca miały pierwotnie służyć jako bramki poboru opłat od kierowców zatrzymujących się na Dworcu, którzy nie mieliby podpisanych stałych umów. Jednak przez to, że PKS Częstochowa ostatecznie nie będzie obsługiwać połączeń lokalnych i wycofuje się z budynku dawnego Dworca, budki znajdą zastosowanie gdzieś indziej.

O reorganizacji PKS-u jeszcze będziemy informować.

Fot. Radio Fiat
Skip to content