Rowerem bezpiecznie – policja w trosce o rowerzystów

Poprawiająca się z dnia na dzień pogoda sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów. W związku z tym częstochowska drogówka podjęła działania nad poprawą bezpieczeństwa właśnie tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na czym polegają działania wyjaśnia rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkomisarz Marta Ladowska:
– Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą intensywne działania pod nazwą “Rowerem bezpiecznie”. prowadzą je dwutorowo – po pierwsze sprawdzają stan dróg przeznaczonych dla rowerzystów, czy są one prawidłowo oznakowane. Jeżeli stwierdzą jakieś nieprawidłowości zgłaszają je zarządcy dróg. Policjanci przyglądają się również bacznie rowerzystom, czy nie popełniają oni wykroczeń, czy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, czy rowery są prawidłowo oznakowane i oczywiście w pełni sprawne.
Pamiętajmy, że ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

ZD

Skip to content