Podopieczni, pracownicy oraz duszpasterze Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej świętowali wspólnie radość Zmartwychwstania Pańskiego. Po modlitwie uczestnicy spotkania zasiedli do wielkanocnego stołu, aby cieszyć się wzajemnym towarzystwem. Na spotkanie wielkanocne zaproszeni zostali także uchodźcy z Ukrainy, przebywający na terenie hospicjum.

Jak tłumaczy Izabela Kaptacz, sekretarz częstochowskiego hospicjum – coroczne spotkanie wielkanocne wpisuje się w misję Stowarzyszenia o zapewnianiu podopiecznym nie tylko opieki medycznej, ale także wsparcia poprzez rozmowę oraz wspólne spędzanie czasu:

– Jest to już pewna tradycja w naszym hospicjum. Spotykamy się, aby świętować wyjątkowy dzień. Wspólne zasiadanie przy stole ma też jednak inne ważne znaczenie. Pomimo trudu choroby nasi pacjenci uświadamiają nam, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu. Jak szczególne znaczenie mają rozmowy oraz przebywanie z drugim człowiekiem.

Spotkanie wielkanocne to jedna z inicjatyw integrujących podopiecznych hospicjum. – Dziękujemy Bogu za wszystkich, którzy mają dla nas aż tyle serca. Spotkałyśmy tutaj wiele wspaniałych osób – mówią Cecylia i Danuta, podopieczne częstochowskiego hospicjum:

– Czuje się tutaj jak w rodzinie. Wiele nas łączy. Mamy wspólne problemy zdrowotne, więc pomagamy sobie. Wszyscy się tutaj szanujemy.

– To spotkanie wielkanocne jest wspaniałą sprawą. Możemy porozmawiać, zjeść coś dobrego. Cieszę się, że tu jestem.

O rodzinnej atmosferze w częstochowskim hospicjum oraz istocie wspólnego przeżywania Wielkanocy, choćby przez chwilę, mówi także inny podopieczny Stowarzyszenia, pan Dariusz:

– Jestem osobą samotną i schorowaną. Traktuję tych ludzi, jak bardzo bliskie mi osoby. Z przyjemnością przychodzę do hospicjum. Dzisiejsza uroczystość zapowiada się wspaniale.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstało w 1993 roku jako zrzeszenie ludzi, pragnących nieść holistyczną pomoc i opiekę osobom cierpiącym w terminalnym okresie choroby.

ABK

Skip to content