Historia miejsca gdzie dziś znajduje się Centralna Szkoła Państwowa Straży Pożarnej sięga końca XIX wieku. Mieścił się tu majątek ziemski „Stradom – Zacisze”, należący do śląskiej ewangelickiej rodziny. 21 października 1994 roku Zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych utworzono Centralną Szkołę PSP w Częstochowie. Gościem Poranka Radia Fiat był bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik komendanta Centralnej Szkoły PSP.

Niejeden chłopiec marzył o tym, aby zostać strażakiem. Obecnie również coraz więcej dziewczyn chciałoby pracować w tym zawodzie. Pytanie, jakie nasuwa się w takim wypadku brzmi, co trzeba zrobić, aby zostać strażakiem? Odpowiada bryg. Dariusz Andryszkiewicz:

– Trzeba czuć powołanie. Pamiętajmy, że prócz etosu strażaka, współistnieją tu misja i służba. To nie jest zwykła praca. Aby dostać się do akademii pożarniczej, trzeba spełniać kilka warunków. Najważniejsze są predyspozycje zdrowotne. Młode osoby, które przychodzą na egzaminy to często ludzie wysportowani , z dobrą kondycją. Żeby zostać przyjętym do aspirantki, trzeba być poniżej 25. roku życia oraz posiadać świadectwo dojrzałości. Co najmniej jeden z egzaminów maturalnych musi być zrealizowany na poziomie rozszerzonym. W szkole pożarniczej odbywają się również testy sprawnościowe dla kandydatów. Ochotnik przystępuje m. in. do podciągania na drążku lub też biegu po kopercie. Po zdanym egzaminie wstępnym, dokonywany jest test lęku wysokości oraz umiejętności pływackich. W tym roku, z powstałej listy rankingowej wybierzemy 60 osób, które już od 1 września rozpoczną naukę w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Do Straży Pożarnej zgłaszają się osoby, które chcą podtrzymywać rodzinne tradycje pracy w tym zawodzie, ale również te, które zaczynają swoją przygodę ze strażą od początku. Jak podkreśla bryg. Andryszkiewicz, coraz więcej kobiet kształci się w murach szkoły i zostaje strażakami:

– Kobiety w Państwowej Straży Pożarnej to siła. Panie, które pojawiają się w szeregach od 1 września, pozytywnie się wyróżniają. Świetnie dowodzą, a jednocześnie szybko się uczą. Ich siła tkwi nie tylko w ciele, ale również w psychice. Egzaminy wstępne dla kobiet mają podobną formułę jak te dla mężczyzn. Nie ma taryfy ulgowej. Kadetki mogą być dla wielu przykładem, nigdy nie rezygnują. Dostanie się do szkoły pożarniczej na semestr unitarny to czas próby dla kandydatów. Często wiąże się on z oddaleniem od domu rodzinnego – przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski.

Co roku tradycyjnie strażacy zbierają się latem na Placu Biegańskiego w Częstochowie, aby wyruszyć pododdziałami na Jasną Górę w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków. Jak to będzie wyglądało w tym roku?:

– 27 maja odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Ta tradycja jest bardzo ważna, to bowiem jedno z najistotniejszych wydarzeń podczas służy pożarniczej. Ów obyczaj wywodzi się z okresu przedwojennego, kiedy to 18 czerwca 1939 odbył się zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Od 2005 roku powracamy do sanktuarium regularnie co 5 lat.

W kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego 4 maja przypada wspomnienie św. Floriana. Jest on patronem strażaków, hutników, kominiarzy, piekarzy i garncarzy. Główne obchody tego święta odbędą się w Warszawie, zaś w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zostały przełożone na kolejny tydzień, czyli na 11 maja.

 

Skip to content