„Rak to nie wyrok” podkreślają osoby promujące kampanie leczenia chorób nowotworowych. Metody diagnostyki oraz wszelkie działania profilaktyczne przypominane są szczególnie 4 lutego, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Częstochowie 3 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP miało miejsce wydarzenie poświęcone działaniom profilaktycznym.

Organizatorem spotkania był Szpital na Parkitce oraz Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki. Prezes stowarzyszenia – Elżbieta Markowska podkreśla, jak ważne jest to, aby głośno mówić o chorobach nowotworowych:

Dzisiaj się spotykamy, żeby pokazać, że raka leczymy, żeby już nie mówić głośno: walka z rakiem, ale leczymy go. Leczymy go skutecznie wtedy kiedy jest on szybko zdiagnozowany. Właśnie dzisiaj jesteśmy w przeddzień światowego dnia walki z rakiem po to, żeby troszeczkę edukować nasze społeczeństwo i powiedzieć, jak bardzo ważne jest zadbanie o siebie, jak ważna jest pierwotna profilaktyka.

Szacuje się, że w latach 2030-2050 liczba chorych zwiększy się dwukrotnie. Diagnozę nowotworu złośliwego słyszy codziennie ok. 300 Polaków. Co wpływa na rozwój komórek nowotworowych? Na to pytanie odpowiada dr Izabela Prudło – onkolog:

– Rozwój nowotworu uzależniony dziedzicznie, obciążenia genetyczne. Na pewno nasz styl życia wpływa na to, że to komórki nowotworowe powstają i tworzą się guzy.

Mariusz Syguła – kierownik zakładu radioterapii w Częstochowie – mówiąc o zapobieganiu chorobie nowotworowej powiedział, że w tej drodze bardzo dużo zależy od człowieka:

– Sposób funkcjonowania człowieka w środowisku, jego sposób odżywiania się, aktywność fizyczna. Sposób odżywiania się szeroko rozumianym, bo to też dotyczy takiego zrównoważonego podejścia do używek: alkohol, papierosy. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że to są bardzo poważne czynniki obciążające, powodujące zwiększone ryzyko zapadalności na nowotwór.

Warto mieć na uwadze, że spory wpływ na rozwój nowotworów ma również stres. Przepracowanie i brak odpoczynku pogłębiają ryzyko zachorowania. Dbajmy o siebie, ponieważ zdrowie mamy jedno. Każdy z nas może wzmacniać odporność poprzez ruch oraz suplementację witaminami (szczególnie D3).

Galeria fot. Radio Fiat

Światowy dzień walki z rakiem

Skip to content