Szkoła Podstawowa nr 22 upamiętniła swojego patrona

W czwartek 27 października w Szkole Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu na budynku Szkoły, poświęconego jej patronowi. Wydarzeniu towarzyszył także program artystyczny, w wykonaniu uczniów kilku częstochowskich szkół.

O szczegółach mówi dyrektor Szkoły Podstawowe nr 22 Magdalena Papalska:

W trakcie dzisiejszej uroczystości zostanie odsłonięty mural. Ceremonia odsłonięcia zostanie dokonana przez władze miasta Częstochowy. Ponadto dzieci z naszej szkoły wraz z uczniami szkół zaprzyjaźnionych przedstawią ostatnie dni życia Gabriela Narutowicza, który 100 lat temu został wybrany pierwszym prezydentem Polski ale niestety również 100 lat temu zginął tragicznie.

Przygotowanie muralu było możliwe dzięki termomodernizacji szkoły i ozdobienia jej nową elewacją. Za projekt i wykonanie malowidła odpowiada częstochowski artysta Michał Błach. Oprócz odsłonięcia jego dzieła przygotowano także prezentację na temat życiorysu Gabriela Narutowicza oraz spektakl, o którym więcej mówi nauczyciel historii Ewa Stolarczyk, która czuwała nad przygotowaniem uroczystości:

Spektakl słowno-muzyczny przedstawia dwa ważne wydarzenia z życia prezydenta Narutowicza: rozmowę z marszałkiem Józefem Piłsudskim na temat objęcia funkcji prezydenta oraz dramatyczne chwile w pałacu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W spektaklu biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także uczniowie IV LO im. Henryka Sienkiewicza oraz V LO im. Adama Mickiewicza.

Gabriel Narutowicz został zastrzelony 16 grudnia 1922 roku, po zaledwie tygodniu pełnienia urzędu pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Zamachu w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie dokonał Eligiusz Niewiadomski, strzelając do prezydenta z bliskiej odległości. Jak później przyznał zamachowiec, jednym z głównych powodów morderstwa była przynależność Narutowicza do masonerii.

Upamiętnienie Narutowicza w SP22

Skip to content