W ramach obchodów przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza zaprosił widzów w poniedziałek 28 marca do zwiedzania placówki. Zwiedzanie odbywało się pod okiem przewodnika, który oprowadzał grupę po teatralnych zakamarkach.

Więcej mówi Joanna Karkoszka z Biura Promocji Teatru im. Adama Mickiewicza:

Jest to akcja, którą prowadzimy każdego roku. Oprócz czasu pandemii kiedy nie mogliśmy się z państwem spotykać. Dlatego z wielką radością w tym roku wróciliśmy do tego pomysłu. Zawsze powodem dla tego pomysłu jest ważny dla teatru dzień, czyli 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru. On w tym roku przypadł w niedzielę, dlatego rozciągnęliśmy trochę to świętowanie na cały niemal weekend. Pierwsze grupy indywidualne spotkały się z nami w teatrze już w piątek. A w kolejnym pierwszym dniu zaraz po niedzieli w poniedziałek zwiedzamy z grupami zorganizowanymi. Zależało nam tu przede wszystkim na dzieciakach.

Co dokładnie mogli obejrzeć zwiedzający wybierając się tego dnia do teatru?

Zaglądamy sobie w zakamarki, w kulisy, jeżeli jest to możliwe wchodzimy w kulisy dużej sceny , wchodzimy sobie na scenę kameralną. Pokazujemy państwu gdzie pracują nasi pracownicy, których nie widzicie, a są to osoby, które obsługują przedstawienie. Państwo widzicie aktorów, natomiast jest sztab osób, które muszą być przy przedstawieniu aby ono mogło się odbyć. Pokazujemy pracownie teatralne czyli np. modelatornie, pracownie krawiecką. Jeżeli jest to możliwe zaglądamy do ślusarni, przypominam, że mamy jeszcze stolarnie, ona jest poza budynkiem teatr. Zaglądamy do garderoby, wchodzimy pod scenę, pokazujemy orkiestrę. Czasami zdradzamy jakieś tajemnice teatralne i opowiadamy oczywiście anegdoty. Także bardzo jest to dla nas miłe gdy możemy się z państwem spotkać przy okazji naszego święta i przybliżyć państwu teatr, który należy do wszystkich częstochowian. – dodaje.

Zainteresowanie zwiedzaniem teatru było ogromne. Jak zauważają pracownicy, odkąd tylko pojawiła się informacja o otwarciu kulis teatru, telefony urywały się od rana do zamknięcia, aby umówić się na możliwość zobaczenia tego, czego nie można zobaczyć przychodząc na spektakl.
Jak podobał się teatr od kulis zapytaliśmy zwiedzającą grupę dzieci oraz ich nauczyciela:

Było bardzo fajnie. Fajnie. Zwiedzaliśmy trzy różne sale, dużą, kameralną i tą najmniejszą – mówiły dzieci.
Zwiedzanie teatru to naprawdę przyjemność dla dzieci i coś nowego, coś czego nie widzą na co dzień. Zawsze widzą teatr od frontu, a takie zwiedzanie od tyłu teatru, poznawanie garderób, pracowni to jest rzeczywiście wielkie wydarzenie. Zwłaszcza, że same dzieci przygotowują też w szkołach różne rodzaju przedstawienia, a takie poznanie teatru od innej strony na pewno im to ułatwi i pomoże lepiej zrozumieć też pracę nauczycieli i osób, które pomagają im w tych przedstawieniach szkolnych. – mówi nauczycielka.

Teatr im. Mickiewicza po zakończeniu tej akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru planuje zorganizować zwiedzanie jeszcze raz pod koniec sezonu. Wszystkie informacje pojawią się na stronie teatru.

 

Skip to content