Trwa okres składania zeznań podatkowych. Co warto wiedzieć?

pit-720x1033 (1)

Trwa okres składania zeznań podatkowych. W tym roku czas na rozliczenie z fiskusem został wydłużony o kilka dni. Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszy się możliwość złożenia PIT-u przez internet, ale czy korzystamy z możliwości przekazania 1 % podatku na organizacje pożytku publicznego?

Obowiązek złożenia PIT-u dotyczy każdej osoby, która uzyskuje dochody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Standardowo termin składania zeznań podatkowych upływa z końcem kwietnia, jednak w tym roku – 2016 został on wydłużony do 2 maja, ze względu na fakt, że ostatni dzień kwietnia wypada w niedzielę. – Osoby, które zatrudniają małą liczbę pracowników – do pięciu, muszą złożyć PIT 11 i PIT 8e do Urzędu Skarbowego do końca stycznia, jeśli składają je w formie papierowej, natomiast firmy, które składają zeznanie elektronicznie, mają ten termin wydłużony do końca lutego – informuje naczelni I Urzędu Skarbowego w Częstochowie Dariusz Zbroński.

Wielu Polaków wciąż rozlicza się z Urzędem Skarbowym, wysyłając PIT poprzez pocztę. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy korzystamy z prywatnej firmy przesyłkowej, liczy się data wpłynięcia dokumentu do urzędu, a nie data stempla – tak jak to się dzieje w przypadku Poczty Polskiej. Pracownicy urzędów skarbowych zachęcają jednak do korzystania z możliwości rozliczenia przez internet. – Można skorzystać ze strony e-Deklaracje, tam są dostępne druki. Jest tez otwarta strona – tak zwane PFR-y. Można się tam zalogować, podając swoje dane, trzeba jednak pamiętać przychody z zeszłego roku. Dalej można sprawdzić dane, które są przesyłane z urzędu skarbowego. Jeśli się z nimi zgadzamy, wystarczy potwierdzić kliknięciem, a jeśli chcemy coś dopisać – na przykład przekazać 1% podatku – możemy to zrobić – mówi Dariusz Zbroński.

Od kilku lat przekazywanie 1% podatku jest coraz popularniejsze również wśród częstochowian. Taką kwotę można przekazać na wybraną organizację pozarządową, która wpisana jest na listę dostępną na stronie Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. Każda instytucja, która zbiera 1% podatku, musi mieć numer KRS i właśnie ten numer trzeba wpisać w odpowiednią rubrykę, jeśli chcemy przekazać 1% podatku.

W razie wątpliwości co do poprawności wypełnionego zeznania podatkowego zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc do pracowników urzędu skarbowego. Jednak jeśli potrafimy sami wypełnić PIT, warto wysłać go poprzez internet. Wówczas szybciej otrzymamy pieniądze ze zwrotu.

KK

Skip to content