78. rocznica Powstania Warszawskiego stała się okazją do upamiętnienia ofiar i bohaterów tego historycznego wydarzenia. Uczczona została także pamięć Powstańca – Bolesława Wojciecha Omyły. W poniedziałek, 1 sierpnia, przy częstochowskim rondzie „Wojtka” została odsłonięta tablica informacyjna, dedykowana Omyle.

Więcej o tym „Wojtku” Omyle mówi Krzysztof Walaszczyk ze Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, przypominając, że powstaniec związany był także z Częstochową:

– Od 1939 roku mieszkał w Częstochowie razem z matką. Po śmierci ojca w 1943 został zmuszony do podjęcia zatrudnienia przez Niemców w zakładzie produkcyjnym amunicję, oczywiście wykorzystał we właściwy sposób tę wiedzę. W 1943 roku przystąpił do Szarych Szeregów, w lipcu pod koniec 1944 wezwany przez przyjaciół z Warszawy udał się do Warszawy, zapewne była już jakaś informacja o wybuchu powstania. I walczył z bronią w ręku jako Powstaniec Warszawski.

Krzysztof Walaszczyk podkreśla, że w dalszym ciągu mało osób zdaje sobie sprawę, że Omyła jest powiązany z Częstochową. I to nie jest pierwsza tablica upamiętniająca Powstańca:

– To jest już druga poświęcona tablica „Wojtkowi” Omyle w Częstochowie, pierwsza znajduje się na ul. Krakowskiej 36, na kamienicy w której mieszkał w latach 1939-44. Natomiast mamy takie małe marzenie, aby postawić maszt z flagą powstańczą, która będzie przy tym rondzie powiewała. Tak jak na rondzie Radosław w Warszawie oczywiście w odpowiedniej mniejsze skali, bo nie chodzi o tą skalę, a tylko o pamięć. Ale ta powstańcza flaga z powstańczą kotwicą, to jest miejsce idealne do tego typu instalacji. I to jest ulica Warszawska, tak naprawdę tą ulicą wyjeżdżano w kierunku Warszawy.

Bolesław Wojciech Omyła ps. „Wojtek”, poległ 8 dnia powstania podczas walk na terenie cmentarza ewangelickiego na Woli. Miał 20 lat. Pochowany wraz z plutonowym Antonim Tropaczyńskim w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Zośka” na Wojskowym Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Skip to content