Umowa na modernizację stadionu Rakowa wreszcie podpisana

Fot. Radio Fiat

Kibice Rakowa mogą odetchnąć z ulgą. Dzisiaj (21 lipca) odbyło się uroczyste podpisanie umowy na modernizację stadionu przy ul. Limanowskiego. Niewykluczone, że prace remontowe rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Termin ich wykonania mija za 8 miesięcy. Wykonawcą zadania jest firma „InterHall” z Katowic.

Raków Częstochowa zakończony właśnie sezon, rozgrywał gościnnie na obiekcie w Bełchatowie. Wymogi licencyjne PKO Ekstraklasy jasno precyzują, że drużyna po wejściu na najwyższy pułap rozgrywek, musi mieć stadion, spełniający odpowiednie kryteria. W przeciwnym razie drużyna byłaby zmuszona opuścić ekstraklasę. Sprawę finalizacji remontu stadionu komentuje Wojciech Cygan, prezes Rakowa.

– Wątpliwości było dużo. Pojawiała się też euforia, bo kilka razy wydawało się, że jesteśmy bardzo blisko. Później okazywało się, że na modernizację będziemy musieli jeszcze poczekać. Wtedy ponownie wróciła niepewność, co dalej. Ten dzień ucina spekulacje i rozpoczyna nowy etap w historii klubu.

Stadion musi spełnić kilka podstawowych warunków. To podgrzewana murawa, oświetlenie, odpowiednia ilość miejsc na trybunach oraz tych z zadaszeniem. Istotna jest również kwestia zainstalowania właściwego systemu podgrzewania murawy oraz estetyka stadionu (szatnie czy zaplecze dla osób funkcyjnych przy okazji organizacji meczów). Jak mówi Szymon Kurdziel, prezes firmy „InterHall”, przygotowania do realizacji inwestycji trwają od dłuższego czasu.

– Mamy na to plan. Wiemy, jakie są oczekiwania miasta oraz klubu. Nie ukrywam, że mamy spore doświadczenie w budowie obiektów sportowych. Co prawda ten stadion będzie naszym pierwszych ekstraligowym. Obecnie budujemy również kilka podobnych obiektów, więc wiemy co i jak.

W pomoc dla Rakowa włączeni byli również lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele rządu, o czym mówi Artur Warzocha, wiceprezes KRUS oraz były senator RP.

– Udało się doprowadzić to dzieło do szczęśliwego finału. Od samego początku, jako parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, robiliśmy wszystko, aby tak się stało. Początki nie były jednak łatwe. Ministerstwo Sportu poinformowało nas, że dofinansowanie stadionów piłkarskich to zadanie samorządu. Na szczęście po wielu trudnych rozmowach udało nam się ten impas przełamać.

Pierwsze efekty prac remontowych powinniśmy zobaczyć już za kilka tygodni.

ABK

Skip to content