Uważaj podczas burzy

Burza/fot. Radio Fiat

Czas upalnych dni oraz bezchmurnej pogody powoli dobiega końca. Prognostycy przewidują, że niedługo na terenie Częstochowy i powiatu ciepłe masy powietrza skumulują się z chłodnymi, czego efektem będą intensywne opady deszczu oraz burze.

Jak tłumaczy synoptyk Grzegorz Mikutel z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawi się również porywisty wiatr. Rozwinie on prędkość nawet do kilkudziesięciu km/h:

– Prosimy bardzo uważać. Taka sytuacja nastąpi w nocy z wtorku na środę. W środę także chwila oddechu, ponieważ temperatura powietrza spadnie do 27 stopni Celsjusza. Mogą też wystąpić przelotne opady deszczu. Podobnie będzie również w piątek, sobotę i niedzielę.

Załamanie pogody może skutkować poważnymi konsekwencjami. O czym należy więc pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem burzy? Na to pytanie odpowiada mł. bryg. Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Pamiętajmy, że porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej i wszystkich podłączonych do niej urządzeń. Jeśli słyszymy, że zapowiadana jest burza, usuńmy z tarasów i balkonów wszelkie rzeczy, które może porwać wiatr. Zamknijmy w budynku okna i drzwi. W miarę możliwości wyłączmy też wszystkie urządzenia elektryczne.

Nie szukajmy też schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi czy lekkimi konstrukcjami jak np. przystanki autobusowe. Najbezpieczniej czas burzy przeczekać w domu.

ABK

Skip to content