W czwartek 27 października w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Częstochowie odbyło się otwarcie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, gdzie będzie można przetestować urządzenia bezpieczeństwa i sprawdzić jak one działają.

O szczegółach nowo otwartego centrum mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Włodzimierz Mogiła:

– To Regionalne Centrum Bezpieczeństwa jest mottem, którymi będziemy się kierować. Ono będzie służyło „od Juniora do Seniora” czyli wszystkim. Każdy mieszkaniec subregionu częstochowskiego będzie mógł bezpłatnie przyjść, skorzystać z symulatorów bezpieczeństwa, sprawdzić swoje umiejętności w zakresie przepisów ruchu drogowego i wszystkiego co jest związane z bezpieczeństwem w komunikacji drogowej.

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest podzielone na kilka części. Z każdej z nich będą mogli korzystać zainteresowani:

– Część mobilna to symulator dachowania, czasu reakcji, symulator zdarzeń. To są elementy, które będą mobilne, czyli będziemy mogli pojechać z nimi i pokazać działania tych symulatorów w różnych miejscowościach. W pomieszczeniach są symulatory czasu reakcji, jazdy w warunkach specjalnych, wirtualne przejście dla pieszych i również sala multimedialna gdzie będą prowadzone prelekcje i zajęcia z uczestnikami tych spotkań.

Bezpieczeństwo kierowców jak i pieszych jest bardzo ważne. Takie inicjatywy pomagają w szkoleniu młodych kierowców, a także uwrażliwiają na szczególne stosowanie zasad bezpieczeństwa. Mówił o tym mł. insp. Dariusz Kiedrzyn Komendant Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Bezpieczeństwo pieszych jest bardzo ważne szczególnie w tym czasie jesienno – zimowym gdy zmierzch zapada wcześniej. Ważna jest pamięć o edukowaniu młodzieży, nauczycieli, rodziców podczas wspólnych prelekcji żeby się zabezpieczyć czyli nosić elementy odblaskowe. Jeśli chodzi o nas, o policję to jest to dla nas kwestia pieszych jest dla nas priorytetowym zadaniem. Wypadków w Częstochowie jest ostatnio dużo – dwa wypadki śmiertelne. Bardzo dużą uwagę przywiązujemy do właściwego wyglądu, oznaczenia przejść dla pieszych. Lustrujemy każde przejście, miejsce, w którym był wypadek śmiertelny tak żeby było bezpiecznie. Musimy pamiętać żeby wszyscy i jako dzieci, i jako rodzice czy policjanci o to bezpieczeństwo dbać.

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma służyć wszystkim powiatom, gminom i miastom z regionu częstochowskiego.

Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Częstochowie

Skip to content