W sobotę i niedzielę (1-2 października) odbędzie się ogólnopolski „Weekend seniora z kulturą”. Wydarzenie to zainicjowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Do udziału w inicjatywie włączyły się cztery częstochowskie instytucje, oferując seniorom zniżki i organizując specjalne wydarzenia.

Muzeum Częstochowskie zaplanowało dwa wydarzenia, na które wstęp będzie za symboliczną złotówkę. Sobota upłynie w Ratuszu pod znakiem militariów, zwłaszcza z okresu XVIII i XIX wieku. Do udziału w zajęciach zaprasza Mariusz Grzyb, historyk Muzeum:

Poświęcimy czas poznawaniu niektórych egzemplarzy broni z Muzeum Częstochowskiego. Będziemy omawiać konstrukcje oparte na zamkach skałkowych, kapiszonowych, pierwsze karabiny igliczne i być może zakończymy czymś późniejszym.

W niedzielę natomiast Muzeum Częstochowskie zaprasza do Pawilonu wystawowego w Parku Staszica, gdzie odbędzie się zwiedzanie wystawy „Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi jeden świat”. Obydwa wydarzenia rozpoczną się o godz. 16:00.

Również Miejska Galeria Sztuki zaplanowała zwiedzanie wystawy, tym razem sztuki ulicznej. W planie są też warsztaty plastyczne dla seniorów, o czym więcej mówi Joanna Matyja:

1 i 2 października zapraszamy na zwiedzanie niedawno otwartej wystawy, zatytułowanej „Chmura”. Jest ona poświęcona street-artowi, czyli sztuce przestrzeni publicznych. Poza tym, w oparciu o tę sztukę przygotowaliśmy także warsztaty plastyczne prowadzone przez instruktorów. Wszystkie materiały zapewnia Galeria. Noszą one tytuł „Kolor i szablon” oraz nawiązują do technik, które stosują artyści street-artowi.

Kino OKF Iluzja także bierze udział w „Weekendzie seniora z kulturą”. Co prawda seanse będą biletowane, ale ze zniżką. Seniorzy będą mogli obejrzeć filmy z weekendowego repertuaru w takiej cenie, jak podczas kina seniora. Podobną zniżkę na niedzielny spektakl zaoferował seniorom Teatr im. Adam Mickiewicza, o czym więcej mówi Katarzyna Szeląg z teatralnego działu promocji:

Nasza propozycja dla wszystkich seniorów to spektakl „Testosteron”, który wraca do nas po rocznej przerwie. I właśnie w niedzielę o godz. 19:00 proponujemy wszystkim osobom po 60-roku życia tańsze bilety. Serdecznie zapraszamy, bo spektakl cieszył się bardzo dużym powodzeniem i mamy nadzieję, że i tym razem widzowie będą zadowoleni.

W tegorocznej edycji „Weekend seniora z kulturą” weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury.

Skip to content