W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę wierni mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach, mających na celu upamiętnienie tych ważnych dla częstochowian oraz dla Polski dni.

Również dzisiaj odbyło się spotkanie w jasnogórskiej Sali Papieskiej promujące książki wydane z okazji rocznicy. Jednym z dzieł jest album „Spełniła się wola Pani Jasnogórskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze – 1979”. Jego autorem jest Zdzisław Sowiński:

Album tylko i wyłącznie jest poświęcony jednej pielgrzymce Jana Pawła II, tej pierwszej. I do pewnego stopnia była to najważniejsza pielgrzymka, najbardziej trzymała za serce. To było takie zespolenie nas z tym, który tutaj na ziemi reprezentuje Jezusa Chrystusa.

Album jest wspomnieniem i upamiętnieniem chwil bliskości z Janem Pawłem II, których można było doświadczyć podczas jego pielgrzymowania:

Była ta olbrzymia bliskość między papieżem a ludźmi, nie było żadnych barierek, więc to było przeciwieństwo do tego, co później się działo podczas pielgrzymek Jana Pawła II. Na tyle na ile to było możliwe to miałem wtedy dużą swobodę poruszania się, też dzięki paulinom. Dlatego upajałem się różnicą, pomiędzy tym jakim był jako Karol Wojtyła a papież. Ta Polska jakby ożyła na nowo, obserwowało się radość ludzi.

Spotkanie poprowadził o. Michał Legan, który mówił również o tym, jak ważne są tego typu publikacje i spotkania, po to, aby przybliżyć młodym ludziom i nowym pokoleniom postać papieża Polaka:

Tutaj na Jasnej Górze można obserwować piękny obrazek, kiedy rodzice przyprowadzają pod pomnik papieża swoje dzieci, które nie miały nigdy szansy spotkać Jana Pawła II. I wtedy odbywa się taki dziwny dialog pomiędzy nimi, kiedy ci rodzice opowiadają o papieżu, że był na wyciągnięcie ręki. I te opowieści brzmią trochę jak taka przeszłość, kiedy się opowiada o Mieszku I. Jestem przekonany, że potrzeba bardzo wielkiego wysiłku nas wszystkich, żeby Jan Paweł II nie przeszedł do historii, żeby był ciągle teraźniejszością, żeby też był doświadczeniem młodych pokoleń. To będzie bardzo trudne, ale takie wydarzenia jak to dzisiejsze temu służą.

Dzisiejszą promocję książek uświetnił występ młodego piosenkarza Antka Smykiewicza.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content