Rodzicielstwo nie jest łatwym zadaniem – wie o tym każdy rodzic. Dlatego do zostania mamą i tatą warto się odpowiednio przygotować. Na pewno może pomóc we właściwym rozpoczęciu rodzicielstwa szkoła rodzenia, a taka ponownie rusza od października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Parkitka już od dłuższego czasu przygotowywała się do wznowienia zajęć w Szkole rodzenia. Okazją do tego były zmiany przeprowadzone na kilku oddziałach, które umożliwiły, jak mówi rzecznik szpitala Agnieszka Sanojca, reaktywowanie szkoły:
– Po raz kolejny ruszamy, to jest dobre określenie, bo oczywiście mieszkanki naszego regionu zdają sobie sprawę z tego, że szkoła rodzenia była tutaj w szpitalu i dłuższy czas funkcjonowała. Później przede wszystkim ze względu na obostrzenia covidowe została zamknięta. Wracamy, reaktywujemy szkołę, chociaż na zupełnie innych zasadach, z zupełnie innym programem niż to było dotychczasowo. Możliwości, jakie daje współczesna medycyna, jeżeli chodzi o porody, będą dostępne dla naszych pacjentek. Porody w wodzie, będzie wanna z hydromasażem perełkowym, porody wertykalne, koloroterapia, aromaterapia, szarfy, możliwość puszczenia muzyki podczas porodu, czyli wszystko, co tylko przyszła mama może sobie wymarzyć podczas porodu, to wszystko będzie dostępne na trakcie porodowym. No i przy okazji tego też właśnie ruszamy ze szkołą rodzenia.

Jak informuje przedstawicielka szpitala, szkoła kierowana jest nie tylko do przyszłych mam. Mile widziani są również ojcowie, dla których przewidziano w programie specjalne zajęcia:
– Zapraszamy mamy z osobą towarzyszącą, to nie zawsze musi być tata, bo jeżeli na przykład mama chciałaby, żeby w porodzie towarzyszyła jej inna osoba, to to też jest możliwe. Ale oczywiście zachęcamy, żeby to byli ojcowie dzieci, ponieważ Szkoła rodzenia nie tylko przygotowuje do samej akcji porodowej, ale w swoim założeniu ma zajęcia, które koncentrują się wokół tego, co dzieje się z mamą i z noworodkiem. Czyli tutaj dobrze, żeby ojcowie również byli, żeby zobaczyli w jaki sposób opiekować się maluszkiem, poczynając od tych najbardziej podstawowych rzeczy, jak zmiana pieluchy czy kąpiel noworodka, no również po to, jak zadbać o mamę, która po porodzie znajduje się często w różnym stanie, też stanie psychicznym. Więc dobrze, żeby ojcowie wiedzieli, jak sobie z tymi stanami przyszłych mam radzić.

Szkołę rodzenia w poprzednich latach prowadził również Miejski Szpital Zespolony. Ponadto przyszli rodzice mogą skorzystać z licznych ofert prywatnych placówek medycznych.
Czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Jak twierdzą zgodnie lekarze – tak. Wiedza tam pozyskana bez wątpienia może pomóc rodzicom w radzeniu sobie z opieką na niemowlętami.

Skip to content