Z ostatniej chwili! Rząd wprowadza kolejne restrykcje w związku z koronawirusem

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Od dziś nie będzie można wychodzić z domu poza pilnymi potrzebami jak praca, wyjście do apteki czy zakupy. Obostrzenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia.

Zakazane są też wszelkie zgromadzenia publiczne, czyli spotkania więcej niż 2 osób – mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

– Wprowadzamy zakaz wychodzenia z domu, poza sytuacjami, w których jest to niezbędne, jak wyjście do pracy, sklepu, apteki czy lekarza. Wyprowadzenie psa bądź spacer są niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, jednak nie oznacza to, że mamy się gromadzić na placach, wychodzić na place zabaw z dziećmi lub spędzać czas ze znajomymi na bulwarach.

Minister Łukasz Szumowski apelował też, by w miarę możliwości kontaktować się telefonicznie z lekarzami, zamiast odwiedzać przychodnie. Ostrzegał, że niezastosowanie się do ograniczeń może skończyć się tragicznie.

– Bądźmy rozsądni – uratujmy życie zarówno swoich bliskich, jak i medyków, którzy znajdują się przecież na pierwszej linii frontu. Jeżeli nie zastosujemy się do tych zasad, jeżeli nie zrezygnujemy ze zgromadzeń i nie ograniczymy wyjść z domu niemal do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć.

Ograniczenia, związane ze zgromadzeniami powyżej dwóch osób nie dotyczą rodzin. Minister Łukasz Szumowski poinformował, że “większość nowych zakażeń pochodzi z kwarantanny”. Do tej pory w Polsce odnotowano prawie 800 zakażeń koronawirusem, zmarło 9 osób.

Źródło: IAR

Fot.: Polska Agencja Prasowa